Flashmob

557

Neviem, či je to prejav temperamentu národa, alebo výsledok dobre organizovanej aktivity skupiny mladých ľudí s následným výbuchom skvelej zábavy a veselosti náhodného davu, ktorý ešte pred piatimi minútami vôbec netušil, že sa bude zabávať.

Flashmob je označenie pre bleskovú zábavnú akciu, keď sa na jednom mieste stretne viac ľudí, urobia niečo bizarné, absurdné alebo vtipné a potom sa bez ďalších komentárov rozídu. Na heslo som natrafil dávnejšie a náhodou, Youtube pod ním ponúka celý rad reportáží z flashmobov v mnohých krajinách (okrem iného aj zo Slovenska).

Nebýva jednoduché, pokiaľ nepatríte k organizátorom divadielka alebo nejde o veľkolepú mediálne pripravovanú šou, stať sa náhodným svedkom flashmobu. Bolo to na dovolenke v andalúzskom hoteli Playacanela v Španielsku. Kým manželky chytali bronz a opaľovali sa na pláži, vzdialili sme sa s kamarátom do neďalekej krčmy mimo nášho rezortu a objednali si dobre vychladené pivo. Po chvíli sa s mobilom pri uchu vzdialil aj kamarát. Odrazu ovzdušie v krčme po minútach pokoja a ticha akoby explodovalo. Rozozvučali sa gitary, odkiaľsi zazneli kastanety, dvojica žien začala tancovať, stepovať a kvílivý, plačlivý hlas jedného z mužov ma nenechal na pochybách, že som sa stal priamym svedkom vypuknutia pravého, španielskeho flamenca.

Do pätnástich minút sa krčma zaplnila do posledného miestečka, pribudlo tancujúcich žien. Celé to trvalo zo 20 minút, a naraz – tak ako to vzniklo, aj to zaniklo. Melódie i zvuky postupne utíchli a prítomní sa začali pomaly rozchádzať, do reality som sa po prežitých chvíľach hudobného nadšenia vrátil aj ja.

Človek sa učí celý život, odvtedy viem, že si človek môže heslo vyťukať na Youtube a ponoriť sa na chvíľu do zaujímavého sveta flashmobov.

Imrich Kupec

Ilustračné foto: pixabay.com