Folklórne srdce Slovenska bilo pre vážne choré deti

539

Folklór v srdci Slovenska v Banskej Bystrici pomohol deťom a ich rodinám, ktoré trpia onkologickým alebo iným vážnym ochorením. Úspešný projekt ministerky kultúry Ľubice Laššákovej a premiéra Petra Pellegriniho Folklór – duša Slovenska pomohol dnešným benefičným galavečerom detskej onkológii Svetielko nádeje.

„Folklór je kultúrnou dušou slovenského národa. Stelesnený v hudobnej, hereckej, tanečnej i dramatickej komunikácií v nás vytvára hlbokú kultúrnu stopu a formuje naše národné črty. Tie sa odzrkadlili aj v našom srdci Slovenska, keď podporení folkloristi aj dnes účinkovali v snahe pomôcť deťom, ktoré sú osudom ťažko skúšané,“ ďakuje ministerka Laššáková organizátorom a účinkujúcim za ich šľachetnosť.  

Organizátorom benefičného koncertu bol Univerzitný  folklórny súbor  Mladosť, v spolupráci s Národným osvetovým centrom a Univerzitou Mateja Bela v Banskej Bystrici. Pocta folklóru v srdci Slovenska bolo jedno z podujatí, ktoré sú výsledkom úspešného projektu Folklór – duša Slovenska z dielne ministerky kultúry SR Ľubice Laššákovej a premiéra Petra Pellegriniho.  Výsledok ich spoločnej iniciatívy v roku 2019 boli 3 mil. eur pre profesionálne i neprofesionálne folklórne telesá, ľudových umelcov a remeselníkov v podobe 401 podporených projektov po celom Slovensku. V Banskobystrickom kraji získalo dotáciu 106 sólistov a zoskupení. 200 účinkujúcich z podporených folklórnych súborov a hudobníkov zo stredného Slovenska: UFS Mladosť,  FS Partizán, ŽSSk Trnki z Banskej Bystrice, FS Krtíšan z Veľkého Krtíša, FS Podpoľanec z Detvy, Ľudová hudba Pokošovci zo Šumiaca a sólisti Monika Zapletalová, Andrej Babiar a Jozef Varga dnes vystúpili s charitatívnym úmyslom. Výťažok z podujatia vo výške 3000 eur bude venovaný o. z. Svetielko nádeje.

Svetielko nádeje je občianske združenie zamerané na zlepšovanie a skvalitňovanie života detí a mladistvých s onkologickým alebo iným vážnym ochorením a ich rodín. Okrem toho sa usiluje pozitívne vplývať na verejnosť, aby ostatní ľudia dokázali citlivo vnímať situáciu týchto detí a rodín a vytvárali pre nich prostredie porozumenia, prijatia pomoci.

Z iniciatívy ministerky Ľubice Laššákovej rezort kultúry otvára nový dotačný program v oblasti podpory miestnej a regionálnej kultúry vo výške 2 mil. eur, ktorý je nástupcom projektu Folklór – duša Slovenska. O finančnú dotáciu sa môžu do 5. februára 2020 uchádzať neprofesionálne folklórne telesá, ale aj individuálni ľudoví umelci. Všetky potrebné informácie ohľadne podania žiadosti nájdete na webovom sídle Ministerstva kultúry SR: http://www.culture.gov.sk/vdoc/842/podpora-miestnej-a-regionalnej-kultury-2020-359.html .

Ilustračné foto: MK SR