Francúzka propaguje slovenské umenie a získala cenu

753

Francúzska maliarka a galeristka Pascale Courbot je laureátkou Ceny Imra Weinera-Kráľa za rok 2019. Cenu jej slávnostne odovzdali Pascale Courbotovej v utorok 5. novembra o 17. hodine v galérii Francúzskeho inštitútu na Slovensku v Bratislave. Pri tejto príležitosti zároveň v sídle inštitútu na Sedlárskej 7 otvorili výstavu z jej tvorby pod názvom Mnohoraké obzory a bude verejnosti prístupná do 30. novembra. Ocenenie je vyjadrením uznania snáh umelkyne o propagáciu slovenského umenia vo Francúzsku. Ako ďalej agentúru SITA informovali z Francúzskeho inštitútu na Slovensku, Courbot vo svojej galérii Lehalle, situovanej vo štvrti pod parížskou Eiffelovkou, už tridsať rokov pravidelne vystavuje umelcov z celého sveta, medzi nimi aj viacerých výtvarníkov zo Slovenska. Významne sa podieľala aj na usporiadaní francúzsko-slovenského výstavného projektu „Dialógy Francúzsko-Slovensko” prezentovaného najprv vo Francúzsku v roku 2015 a na Slovensku v roku 2018.

Maliarka a galeristka Pascale Courbot sa narodila v Alžírsku v roku 1941. Prvýkrát vystavovala v galérii v Paríži v roku 1980, následne v rámci celej Európy a vo svete. V roku 2006 bola ocenená vyznamenaním Rytier radu umenia a literatúry (Chevalier des Arts & des Lettres). Pascale Courbot skúma prostredníctvom svojich plátien jednotu seba a druhého. Umelecká tvorba je pre ňu spôsobom poznávania a hľadania absolútna. Od roku 1984 vystavuje v parížskom Grand Palais ako členka viacerých umeleckých salónov. Od roku 1978 sa zúčastňuje mnohých kolektívnych výstav v Rakúsku, Bulharsku, Kanade, Maďarsku, Francúzsku, USA a inde vo svete.

Od roku 2014 Cenu Imra Weinera-Kráľa spoločne vyhlasujú, organizujú a udeľujú občianske združenie Spolok priateľov Imra Weinera-Kráľa a Francúzsky inštitút v Bratislave v spolupráci s Asociáciou teoretikov, kritikov a historikov výtvarného umenia na Slovensku. Ocenenie sa udeľuje pod záštitou veľvyslanca Francúzska v SR Christopha Léonziho. Cenu Imra Weinera-Kráľa v bronze vytvoril sochár Milan Lukáč a je poctou pre osobnosti, ktoré prispievajú k rozvoju francúzsko-slovenskej kultúrnej spolupráce, k dialógu týchto dvoch krajín. Udeľuje sa ako uznanie zásluh o významný kultúrny alebo spoločenský počin a prínos k zbližovaniu národov Slovenska a Francúzska. Je vyzdvihnutím tvorivého ducha a spoločenskou i morálnou odmenou za mimoriadne ľudské výkony v oblasti kultúry.

Foto: archív