Galéria v Nitre prinesie koncerty špičkových umelcov 

627

Ako informuje agentúra SITA, Nitrianska galéria prináša 14. ročník medzinárodného cyklu komorných koncertov Galéria hudby, ktorý je zameraný na hlbšie spoznávanie vážnej hudby historických období a súčasnej hudby. Na prvý polrok 2019 sú pripravené dva koncerty. Diela svetových i domácich skladateľov zaznejú v interpretácií úspešných hudobníkov, ktorí sa etablovali nielen na domácej, ale aj na medzinárodnej scéne. Publiku sa predstavia huslista Dalibor Karvay s klaviristom Danielom Buranovským a renomovaný český súbor Guarneri Trio Prague. „Hlavným cieľom koncertného cyklu je podpora kvalitného koncertného umenia, ktoré sa môže významne rozvíjať v zrekonštruovanej koncertnej sále Župného domu v Nitre s unikátnou akustikou,“ informovala Nitrianska galéria.

Huslista Dalibor Karvay a klavirista Daniel Buranovský odohrajú svoj koncert 10. apríla o 19. hodine. Dalibor Karvay študoval na viedenskom konzervatóriu v triede svetoznámeho profesora Borisa Kuschnira. Medzi jeho najvýznamnejšie úspechy patrí víťazstvo na stretnutí mladých hudobníkov v Córdobe (1996), cena Eurovízie – Grand Prix Mladý hudobník roka (2002), cena Medzinárodnej tribúny mladých interpretov New Talent (2005) či víťazstvo na súťaži Davida Oistracha v Moskve (2008). Pozoruhodný bol aj koncert pre princa Charlesa z Walesu v roku 2003 vo Windsor Castle za spoluúčasti Mstislava Rostropoviča. Ako sólista spolupracoval s viacerými uznávanými dirigentmi a poprednými orchestrami. Daniel Buranovský sa s úspechom predstavil ako sólista i ako komorný partner v takmer všetkých krajinách Európy, ale aj v USA, Mexiku, Brazílii, Argentíne, Japonsku, Číne a v Južnej Kórei. V roku 2004 mu Hudobný fond udelil Cenu Frica Kafendu. Spolupracuje s viacerými poprednými slovenskými hudobníkmi a vokálnymi umelcami – Ľubou Vargicovou, Miroslavom Dvorským, Martinom Babjakom a inými.

Český súbor Guarneri Trio Prague vystúpi 14. mája o 19. hodine. „Bravúrnou interpretáciou uchvacuje publikum po celom svete viac ako 30 rokov. Už prvé pozoruhodné úspechy zaistili triu najvyššiu pozornosť medzinárodných kritík, ktoré ho radia k popredným komorným hudobným súborom práve pre prvotriednu súhru, mimoriadnu zvukovú kvalitu a vysokú technickú virtuozitu,“ uvádza galéria. Nahrávky tohto zoskupenia boli mnohokrát medzinárodne ocenené.