Generál na javisku

670

Vernisáž takto nazvanej výstavy sa uskutoční 4. júna o 17. hodine v Múzeu Slovenských národných rád v Myjave. Výstava, organizovaná v spolupráci Divadelného ústavu a spomínaného múzea vznikla pri príležitosti 100. výročia tragickej smrti Milana Rastislava Štefánika. Reflektuje divadelné inscenácie slovenských profesionálnych divadiel, ktoré  vychádzajú zo Štefánikovho života a diela. Výstava má ambíciu priblížiť širokému spektru návštevníkov všetkých vekových kategórií jednu z najvýznamnejších osobností slovenských dejín a jeho podoby dynamickou a odľahčenou divadelnou optikou, ktorá sa ho snaží priblížiť v demýtizovanej podobe.

Osobnosť M. R. Štefánika v sebe ukrýva atribúty dramatickej postavy. Jeho profesionálny, či osobný život a dejinné zmeny, ktorých sa stal súčasťou aj ich hýbateľom, ho priam predurčujú k námetu pre dramatickú tvorbu a divadlo.

Inšpirácie a impulzy, ktoré do slovenskej kultúry priniesol M. R. Štefánik, sú  nezastupiteľné. Vstúpil do povedomia širokej verejnosti a dramatické zvraty, ktoré prežil, sa prirodzene stávali legendami aj tvorivými podnetmi  pre umelcov. Okrem kľúčového podielu na vzniku Československa bol aj významnou renesančnou osobnosťou, ktorá mala vplyv na mnohé oblasti umenia a kultúry. Boli ním inšpirované rozhlasové pásma, romány, divadelné hry či televízne filmy.

Výstava približuje inscenácie slovenských profesionálnych divadiel, ktoré sa nechali priamo inšpirovať osobnosťou M. R. Štefánika. Jeho život a dielo  reflektovali inscenácie Baletu Štátneho divadla Košice, Divadla Aréna, Divadla Andreja Bagara v Nitre, Radošinského naivného divadla a Združenia pre súčasnú operu. Ide o diela s odlišnou poetikou, vyjadrovacími prostriedkami aj interpretáciami. Tvorcovia svoj postoj vyjadrili činoherne, tanečne, formou súčasnej opery. Zaujali divákov s rôznymi skúsenosťami a umeleckým vkusom. Fotografie dopĺňajú aj dobové reakcie kritikov na danú inscenáciu. Podujatie sa koná pri príležitosti 100. výročia tragickej smrti M. R. Štefánika. Kurátorom výstavy je Marek Godovič, grafické riešenie pripravil Ondrej Gavalda a výstava potrvá do 31. októbra 2019.