Google si pripomína lekára, ktorý navrhol umývanie rúk ako prevenciu pred šírením chorôb

1419

Internetový vyhľadávač Google si dnes na svojej domovskej stránke pripomína maďarského lekára Ignáca Filipa Semmelweisa, ktorý ako prvý navrhol umývanie rúk, aby sa predišlo šíreniu chorôb. Animovaný Doodle, ktorý na 48 hodín nahradil logo Googlu, zobrazuje umývanie rúk podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Práve umývanie rúk je v súčasnosti jedným z preventívnych krokov, ktoré by mali ľudia podniknúť v snahe zabrániť šíreniu nákazy ochorením COVID-19.

Práve v dnešný deň v roku 1847 Semmelweisa menovali primárom pôrodnice vo Všeobecnej nemocnici vo Viedni, kde vyslovil teóriu a neskôr dokázal, že keď si lekári dezinfikovali ruky, značne sa znížil prenos chorôb.

Ignác Filip Semmelweis sa narodil 1. júla 1818 v Budíne. Vyštudoval na Viedenskej univerzite a špecializoval sa na pôrodníctvo. Keď v polovici 19. storočia začal pôsobiť vo Všeobecnej nemocnici vo Viedni, mnoho rodičiek v pôrodniciach po celej Európe zomieralo na takzvanú horúčku šestonedieľok, ktorej výskumu sa venoval. Po dôslednom vyšetrovaní dospel k záveru, že lekári na rukách prenášajú na náchylné matky nákazu zo skorších operácií a pitiev. Zaviedol preto podmienku, že všetok zdravotnícky personál si medzi jednotlivým vyšetreniami pacientov musí umývať ruky, čoho výsledkom bolo, že sa na jeho oddelení znížil počet infekcií.

Semmelweisovi súčasníci však jeho teóriu vnímali skôr skepticky a uznania sa jej dostalo až o niekoľko desaťročí neskôr so všeobecným prijatím teórie choroboplodných zárodkov. V súčasnosti je Semmelweis považovaný za významného lekára, ktorého práca urobila zásadný prevrat nielen v pôrodníctve, ale aj medicíne ako takej.

Informácie agentúre SITA poskytla Daša Paulíčková zo spoločnosti Grayling.

Ilustračná kresba: pinterest