Grand Prix Svetozára Stračinu má víťazov

798

Medzinárodná súťaž folklórnej hudby Grand Prix Svetozára Stračinu už má víťazov, keď odborná porota rozhodla o hlavnej cene a piatich vedľajších. Laureátom sa stala nahrávka RTR – Radio Russia O krásnom tátošovi. Do práve skončeného ročníka sa prihlásilo 14 krajín z 39 rozhlasovými folklórnymi nahrávkami. Predseda poroty, Prof. Bernard Garaj z Katedry etnológie a folkloristiky Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre pre agentúru SITA povedal: „Bodové rozdiely medzi jednotlivými súťažnými nahrávkami boli minimálne. Nahrávky boli veľmi dobré a vyrovnané, čo vnášalo medzi členov komisie živú diskusiu.“  Vyzdvihol najmä rôznorodosť ich spracovania. „Vypočuli sme si veľkú skupinu rýdzo tradičných nahrávok, ale aj takých, v ktorých bolo cítiť nové prístupy spracovania, čo je legitímna cesta, ktorú folklór postupuje, pretože odzrkadľuje dobu, v ktorej žijeme,“ dodal.

Vedľajšiu cenu za najlepšiu technickú kvalitu si odniesol Český rozhlas za nahrávku Jánske. Ten získal aj vedľajšiu cenu za najlepšiu živú nahrávku – Letel, letel roj. Vedľajšia cena za zaujímavý prístup k spracovaniu putovala Poľskému rozhlasu za nahrávku Daždivý. RTVS uspela s nahrávkou Dobryj večir tobi, ktorú do súťaže prihlásilo bratislavské štúdio Rádia Regina. Dostala vedľajšiu cenu za najlepšiu tradičnú formu interpretácie. Bulharský národný rozhlas sa tešil z vedľajšej ceny za najlepší vokálny prednes v nahrávke Mari Todoro. RTVS má na svojom konte aj ďalší úspech. Spolok hudobného folklóru udelil svoju cenu nahrávke Dve dievčenské piesne z Novohradu z produkcie regionálneho banskobystrického štúdia Rádia Regina.

Hlavnú cenu Grand Prix Svetozára Stračinu odovzdával generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník, ktorý uviedol: „Som hrdý na všetkých, ktorí sa starajú o slovenský folklór, lebo sa starajú o naše korene, z ktorých všetci vychádzame. A ak sa národ dokáže starať o svoje korene, tak si zaslúži, aby prekvital. Na rozhlasových vlnách a televíznej obrazovke RTVS bude mať slovenský folklór vždy svoje domovské právo.“ Festival Grand Prix Svetozára Stračinu nesie meno významného slovenského hudobného skladateľa a RTVS ho pripravila v spolupráci s Európskou vysielacou úniou (EBU) a Spoločnosťou sveta Stračinu. Nadväzuje na súťaž Prix de musique folklorique de Radio Bratislava, ktorú Slovenský rozhlas organizoval v rokoch 1970 až 1993. Hlavným cieľom je podpora tvorby a prezentácia tradičného, ako aj spracovaného hudobného folklóru. Milovníci folklóru si počas jeho dlhoročnej existencie mohli vypočuť niekoľko tisíc nahrávok z celého sveta. Záznam galakoncert si môžu 1. mája popoludní pozrieť diváci televíznej Dvojky.