Greenhorni a ich aktivity Glosa

619

Kde boli aktivisti Greenpeace, keď pred jedenástimi rokmi zahynuli v bani Handlová 20 baníci, keď v Novákoch prišli o život pri delaborácii starej munícietraja ľudia? Mimochodom, proces, v ktorom vdovy po baníkoch žiadajú spravodlivosť a odškodnenie, sa ťahá už desaťročie, pána generálneho prokurátora Čižnára to vôbec, ale vôbec nezaujíma, ba ani prieťahy Jozefa Majského, ktorý obral spolu s pánmi Frunim a Brtvom svojich spoluobčanov o úspory v hodnote takmer pol miliardy. Ale aktivisti, ktorí porušili zákony, ohrozili prevádzku a životy baníkov – áno.

Nemci zavrú propagačne starú, nerentabilnú hĺbkovú baňu s 800 ľuďmi, ale otvárajú povrchové bane na uhlie na východe krajiny, ktoré budú ťažiť oveľa viac uhlia ako Horná Nitra. Keď aktivisti protestovali a priviazali sa o stromy v lese, ktorý má byť pre ťažbu vyrúbaný, nemeckí policajti ich pekne v policajných „rukavičkách“ povynášali z lesa, a bolo vymaľované.

Francúzi pokračujú veselo ďalej, prezident Macron sľúbil iba to, že po roku 2035 už nebudú otvárať nové ložiská fosílnych palív. Poliaci detto, napriek ekokonferencii v Katoviciach. My však musíme hneď zraziť opätky, a tak zastavíme ťažbu už v roku 2023, a nie v roku 2030, ako bolo v pláne. A podľa Greenhornov hneď… Človek by si rád prečítal štúdiu o útlme ťažby hnedého uhlia v ÉU, o kvantitatívnych a kvalitatívnych ukazovateľoch tohto útlmu, ale nie, my musíme čítať len plagáty aktivistov Greenpeace.

Uhlie patrí pod zem. Keby len uhlie, ale zdá sa, že pod zem patrí aj veľká časť nášho „nezávislého súdnictva a prokuratúry“. Veď Grenpeace im zariadi, aby boli v podzemí nainštalované okná a dvere európskych rozmerov…

Prečo sa Greenpeace nezaujíma o odstránenie kalovej skládky, ktorú vyprodukovala dnes už zavretá Baňa Cígeľ, prečo ich nezaujímajú ceny plynu, ktoré stúpli za posledných dvadsať päť rokov sedemnásťnásobne? A opäť stúpnu… A tak ľudia na vidieku kúria drevom (miznúce lesy sú svedkom), a keby len drevom z lesa, ale aj dreveným odpadom (akým sú napr. starý lakovaný nábytok, lakované rámy starých okien, staré drevotriesky), a niektorí (sociálne vylúčení – nádherný termín) dokonca plastovým odpadom… To je parketa pre Greenpeace, a nie biť malých a tváriť sa, že zachraňujú planétu.

Nie je ekologickejšie spaľovať uhlie centrálne, vyrábať z neho elektrinu pod štátnou kontrolou ako ho dovážať a spaľovať individuálne? Napríklad na Kysuciach ešte dnes mnohé domácnosti spaľujú uhoľné kaly z Ostravy, ktoré obsahujú ťažké kovy vo veľkom množstve, pretože nemajú peniaze na kvalitnejšie uhlie. A na Kysuciach sú pramene pitnej vody, čoraz menej výdatnejšie… A čo Greenpeace?

Jozef Čertík, Horná Nitra

Ilustračné foto: pixabay.com