Historik predstaví Štefánika v novom svetle

572

Jednu z najvýznamnejších postáv slovenských dejín Milana Rastislava Štefánika predstaví v novom svetle najbližšie Stretnutie s minulosťou pod Zelenou klenbou. Na tému Štefánikova cesta zo slovenských kopaníc medzi najvýznamnejších svetových politikov bude v Stredoslovenskom múzeu (SSM) v Banskej Bystrici rozprávať historik Michal Kšiňan. Ako agentúru SITA informovala PR manažérka múzea Martina Saktorová, podujatie venované aj 100. výročiu úmrtia Štefánika sa uskutoční v stredu 26. júna o 17. hodine v Thurzovom dome.

Milana Rastislava Štefánika, astronóma, fotografa, vojenského letca, brigádneho generála ozbrojených síl Francúzska, diplomata a politika nie je na Slovensku ani vo svete treba obzvlášť predstavovať. Práve v uplynulých dňoch sa v Paríži začali prípravy na slávnostné otvorenie prvého múzea M. R. Štefánika mimo Slovenska, ktoré by mali vyvrcholiť približne o dva roky. Michal Kšiňan, ktorý o ňom prednáša aj na parížskej univerzite Sorbonne, je mnohými považovaný za najväčšieho odborníka na generála Štefánika. Na prednáške v Thurzovom dome bude spolu s návštevníkmi hľadať odpoveď na otázku, ako sa stal zo Štefánika národný hrdina. Poukáže nielen na jeho úspechy či posmrtný život – takzvanú historickú pamäť, ale aj na spôsoby a taktiky, akými si Štefánik budoval a vytváral vlastnú legendu už počas života.

„Aj Stredoslovenské múzeum, popri mnohých iných významných inštitúciách na Slovensku, chce v tomto roku vzdať hold M. R. Štefánikovi. Je pre nás veľkou cťou, že pozvanie prijal práve Michal Kšiňan, naslovovzatý odborník, ktorý aj priamo na slávnej parížskej Sorbonne šíri povedomie nielen o tomto slávnom Slovákovi,“ konštatoval riaditeľ SSM Marcel Pecník.

Cyklus prednášok s názvom Stretnutia s minulosťou pod Zelenou klenbou pokračuje už štvrtý rok. Ďalšie stretnutie s minulosťou sa uskutoční 24. júla s archeológom Jozefom Labudom na tému Stredoslovenský banský región vo vrcholnom stredoveku z pohľadu archeológie.