Hrad Modrý kameň v znamení gaštanov

736

Tohtoročnú úrodu gaštanov odovzdajú poddaní majiteľom hradu Modrý Kameň – grófovi Pavlovi Balašovi a jeho žene. Stane sa tak na ďakovnej svätej omši za všetky plody a dary jesennej prírody, ktorá o 10. hodine otvorí tradičné Gaštanové slávnosti v sobotu 5. októbra. Ako agentúru SITA informovala kultúrno – propagačná manažérka SNM – Múzea bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň Katarína Hanková Jančeková, návštevníkov hradu čakajú okrem gaštanov na všetky spôsoby aj zaujímavé programy počas celého dňa.

„Súčasťou podujatia bude jedinečná súťaž gaštanových zákuskov, ktoré pečú každoročne gazdinky z Modrého Kameňa z gaštanov z vlastnej záhrady,“ uviedla manažérka s tým, že gaštany môžu návštevníci ochutnať aj na výstave „Jeseň v našom meste“, ktorú pripravili deti a učitelia zo základných a materských škôl v Modrom Kameni. Okrem gaštanových dobrôt nebude chýbať ani predaj sadeníc gaštana jedlého, pričom celý deň spestria hudobné a tanečné vystúpenia. Na záver o 18:30 vystúpi jedna z najznámejších rockových skupín na Slovensku – Gladiator. Expozície múzea budú otvorené počas celého dňa spolu s bábkarskými tvorivými dielňami.

Pýchou mestečka Modrý Kameň je jedna z najväčších gaštaníc v krajine. Zásluhu na jej vzniku majú pravdepodobne Turci, ktorí tu v 16. storočí, po dobytí modrokamenského hradu vysadili prvé gaštany. Gaštanové stromy možno nájsť aj v priľahlých obciach a táto pochutina, upravená na rôzne spôsoby má v regióne dlhoročnú tradíciu.