Habán Ignác Bizmayer na Červenom Kameni

1390

SNM-Múzeum Červený Kameň predstavuje verejnosti výstavu venovanú národnému umelcovi Ignácovi Bizmayerovi s nedvojznačným názvom Bizmayer – posledný habán.

Výstava predstavuje tri dôležité aspekty v živote národného umelca Ignáca Bizmayera. Kým jeho autorská tvorba je známa širokej verejnosti, o jeho zberateľskej činnosti sa vie menej a jeho reštaurátorské aktivity sú takmer neznáme. Pritom všetky tri oblasti sú v jeho osobe pevne previazané, navzájom sa dopĺňajú a ovplyvňujú.

Výstava je realizovaná v rámci radu výstav, prezentujúcich reštaurátorov, činných na Červenom Kameni pri obnove hradu a zbierkových predmetov múzea. Osoba Ignáca Bizmayera je v tomto ohľade špecifická – reštaurátorom v legislatívnom zmysle slova nebol a jeho iné aktivity svojím významom ďaleko presahujú jeho reštaurátorskú činnosť. Preto nebolo možné vynechať celkový kontext jeho tvorby a života. Kľúčovým prvkom výstavy a jej hlavným prínosom je doposiaľ v podstate neznáme prezentovanie osoby Ignáca Bizmayera ako reštaurátora a jeho podiel na obnove hradu Červený Kameň a ďalšie kontexty jeho práce v tomto smere.

Výstava je sprístupnená od do 30. septembra 2019 vo výstavných priestoroch hradu Červený Kameň.

Foto: archív SNM