Interaktívna cesta do sveta umenia

607

Interaktívnu cestu do sveta umenia prináša deťom nový projekt Slovenskej národnej galérie (SNG) Podivuhodné dejiny umenia s profesorom Škrečkom. Popri rovnomennej stálej expozícii v sídle národnej galérie, v Esterházyho paláci v Bratislave, je jeho rovnocennou súčasťou aj špeciálna webstránka SNG skrecok.sng.sk. Expozícia aj webstránka vysvetľujú príbeh umenia a jeho významné postavy formou animovaných videí. Hravo a zrozumiteľne objasňujú na príkladoch známych umelcov a ich diel, že umenie je tu aj preto, aby sme sa učili, pýtali sa, reagovali a predstavovali si. Národná galéria projektom dokazuje, že výtvarná výchova nemusí byť nudná.

Krátke „spoty” sú venované životu a kontextu diela významných slovenských, ale aj svetových umelcov 20. storočia a súčasnosti. Ich sériu uvádza príbeh profesora Škrečka o tom, ako sa stal zanieteným znalcom a obdivovateľom výtvarného umenia. V nasledujúcich videách profesor Škrečok predstaví životný príbeh a dielo maliara Pabla Picassa, Marcela Duchampa, Andyho Warhola a zo slovenských výtvarníkov Júliusa Kollera a Romana Ondáka. Zatiaľ posledné z radu videí, ktoré priebežne pribúdajú je venované architektovi Vladimírovi Dedečkovi.

Výstava a sprievodné videá sú súčasťou dlhodobej stratégie národnej galérie prepájať jej zbierky a odborné poznatky so svetom digitálnych technológií. Animované Príbehy umenia s profesorom Škrečkom sú dielom autorskej dvojice Fuczik & Kakalík (Ondřej Horák a David Kalika). Hlas videám prepožičal známy herec Robert Roth.

Ilustračné foto. skrecok.sng.sk