Izraelský huslista, dirigent a skladateľ vystúpi na Slovensku

846

Izraelský huslista, dirigent a skladateľ pôvodom z Moskvy Shlomo Mintz vystúpi na Slovensku. V Bratislave 24. októbra zahrá a o deň neskôr dá lekciu najsľubnejším mladým talentom v hre na husliach. Koncert a „master class“ Mintza sa uskutočnia v rámci 7. ročníka vzdelávacieho projektu Komorného orchestra Sinfonietta Bratislava Majstrovské kurzy svetových husľových virtuózov. Agentúru SITA o tom za organizátorov informoval Tomáš Turčan zo spoločnosti Grape PR.

Návšteva Mintza v Bratislave sa začne vo štvrtok 24. októbra o 19. hodine sólovým recitálom vo Veľkom evanjelickom kostole na Panenskej ulici. Na koncerte zaznejú diela pre husle a klavír od Clauda Debussyho, Césara Francka, Johannesa Brahmsa a aj vlastná tvorba Shloma Mintza. Známeho huslistu bude sprevádzať jeho spolupracovník, izraelský klavirista Itamar Golan. Koncert je otvorený pre verejnosť. Počet dotovaných vstupeniek za výhodnú cenu je však limitovaný. Izraelský husľový virtuóz (1957), spolupracujúci ako sólista a dirigent s poprednými orchestrami sveta následne 25. októbra poskytne vyučovacie hodiny. Na tzv. master class bude svoju techniku a hudobnú interpretáciu s majstrom konzultovať päť talentovaných študentov hry na husle. Tých odporučí v rámci výberového konania združenie Sinfonietta. Kurzy sú na programe od 9, 30 hod. do 13, 30 hod. v koncertnej sále Dvorana na Vysokej škole múzických umení v Bratislave na Zochovej ulici. Vstup na majstrovské kurzy bude voľný a pozvaní sú na ne všetci študenti hudby a pedagógovia.

„K projektu podpory novej generácie husľových talentov na Slovensku sa rozhodol pripojiť aj Martin Kubiš, významný slovenský husliar pôsobiaci v írskom Dubline, ktorý pri príležitosti návštevy Shloma Mintza vyrobil majstrovské husle v hodnote 10-tisíc eur a ktoré veľkoryso poskytne do užívania jednému zo zúčastnených mladých huslistov,“ cituje tlačová správa organizátora 7. ročníka majstrovských kurzov Pavla Bogacza zo združenia Sinfonietta Bratislava. Vďaka iniciatíve Majstrovské kurzy svetových husľových virtuózov prišlo do Bratislavy v minulosti odovzdať svoje interpretačné a pedagogické skúsenosti už viacero husľových virtuózov. Boli medzi nimi Julian Rachlin, Iľja Gringolts, Alexandra Soumm, Renaud Capucon, Midori Goto či Vadim Gluzman. Viac informácií majstrovských kurzoch či hosťovaní Mintza možno nájsť na http://sinfonietta.sk/.

Shlomo Mintz (30. októbra 1957, Moskva), patrí medzi špičku súčasných interpretov klasickej hudby. Uznávaný je pre svoju vrodenú muzikálnosť, štylistickú všestrannosť a bezchybnú techniku. Z Moskvy s ním v útlom detstve rodičia emigrovali do Izraela. Tam sa jeho talentu chopili uznávaní pedagógovia, ktorí ho nasmerovali k legendárnemu Isaacovi Sternovi. Pod jeho patronátom začal Mintz študovať na prestížnej hudobnej škole Julliard v New Yorku, kde bol žiakom Dorothy DeLay a už v 18 rokoch absolvoval svoje prvé turné po koncertných sálach Európy. Od mladosti sa stretával na pódiách so zvučnými menami klasickej hudby ako sú Mstislav Rostropovič, Jicchak Perlman, Zubin Mehta, Giulini, Riccardo Muti, Jurij Temirkanov či Ida Haendel. Hosťoval vo filharmonických orchestroch v New Yorku, Philadelphii, Chicagu, Berlíne či Viedni. Zároveň v 18 rokoch začal paralelnú profesijnú dráhu dirigenta. Pod jeho taktovkou hrali orchestre ako Royal Philharmonic v Londýne, Israel Philharmonic či NHK Symphony v Japonsku. V súčasnosti takmer 62-ročný hudobný umelec sa začal v ostatných rokoch venovať aj skladateľskej činnosti.