Jánošíkove dni ponúkajú bohatý program až do nedele

687

Ďalšie významné podujatie v regióne Žiliny, ktoré má už dlho však aj celoslovenský a tiež medzinárodný presah, už 57. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej sa uskutočňuje v dňoch 31. júla až 4. augusta 2019. Hlavným organizátorom podujatia je Obec Terchová, spoluorganizátormi Žilinský samosprávny kraj a Krajské kultúrne stredisko v Žiline. Z verejných zdrojov ho podporil Fond na podporu umenia. Tento populárny a divácky vyhľadávaný festival má už dvadsaťosem rokov aj spomínaný medzinárodný charakter, pričom za ten čas sa na ňom predstavilo niekoľko tisíc účinkujúcich z vyše 30 krajín sveta.

Ako nás informoval programový riaditeľ festivalu Peter Cabadaj, kľúčovým slovom podujatia je v tomto roku „muzikant“ a festival sa nesie aj znamení podtitulu Rok jubileí mnohých terchovských hudobníkov. Jánošíkove dni 2019 budú trvať päť dni a organizátori pripravili tradične bohatý a pestrý program, ktorý sa začal v stredu 31. júla večer v rodnej osade Juraja Jánošíka – finalistu televíznej ankety o Najväčšieho Slováka. U Jánošov bol slávnostne sprístupnený Symbolický dom patróna festivalu, nechýbala ani  jánošíkovská vatra.

„Nasledujúce dni budú popri dominantných folklórnych programoch vyplnené výstavami (Bratia Mahútovci – vernisáž v Makovického dome v Žiline; Symboly smútku & Kríže Slovenska – pri príležitosti životného jubilea fotografa Ivana Köhlera; multižánrová výstava Keď sa povie terchovský muzikant…), prezentáciami ľudových remesiel, divadelným predstavením Sváko Ragan (v naštudovaní Terchovského národného divadla), česko-slovenským muzikálom Kubo, koncertmi world music, tvorivými dielňami, školami tanca, premietaním filmov, nočným hraním, folklórstrojom a inými sprievodnými akciami. Spomenúť treba tiež pokus o prekonanie vlastného slovenského rekordu v najväčšom počte spoločne hrajúcich heligonkárov. Chýbať nebude ani charitatívny rozmer, konkrétne pomoc mladému muzikantovi s neľahkým životným údelom. Dlhodobo stabilné miesto majú v rámci festivalovej dramaturgie  samostatné detské programy a program seniorských telies z celého Slovenska. Neodmysliteľnou zložkou záverečného dňa Jánošíkových dní býva divácky atraktívny konský vozový sprievod – s hrdými krojovanými furmanmi a hrajúcimi muzikantmi vo vozoch. Ako je všeobecne známe, ide o erbové podujatie Jánošíkových dní, ktoré vlani oslávilo 50. výročie vzniku. Veľkú pozornosť púta tiež nedeľná svätá omša za nositeľov ľudových tradícií (za aktívnej účasti krojovaných muzikantov a spevákov z domova i zo sveta). Nezabudnuteľné zážitky a iskrivú atmosféru tradične sľubuje piatkový terchovský galavečer (2. augusta, 20,30 hod.)“, povedal ďalej Peter Cabadaj.

Folklórny výkvet Jánošíkovho kraja opätovne v celej kráse a majestátnosti oslávi terchovskú muziku zapísanú v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. V sobotnom medzinárodnom galaprograme v amfiteátri Nad bôrami (3. augusta, 20,30 hod.) vystúpia účinkujúci zo Slovenska, Poľska, Ruska a Srbska. Záverečné slovo bude, samozrejme, opätovne patriť monumentálnemu Terchovskému symfonickému orchestru. Tento ročník Jánošíkových dní vyvrcholí v nedeľu 4. augusta originálnym predstavovaní furmanov a muzík (12.30 hod.), a záverečným galaprogramom v amfiteátri Nad bôrami „Jánošík je sloboda a sloboda je večná!“ (14,30 hod.) – pod záštitou predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Eriky Jurinovej. Účinkovať v ňom budú folklórne súbory, skupiny a sólisti z Terchovej a okolia, Horného Považia, Oravy, Kysúc, Turca a Liptova a tiež zaujímavý zaujímavý hosť.

V rámci 57. ročníka Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej sa na šiestich pódiách (amfiteáter Nad bôrami, festivalové šapitó, areál pod sochou Juraja Jánošíka, Relaxačno-informačné centrum Terchovec, Kultúrny dom A. Hlinku, Terchovská galéria umenia) predstaví okolo 1 650 účinkujúcich zo Slovenska, Česka, Poľska, Ruska a Srbska. Organizátori prosia divákov, ktorí prídu na programy do amfiteátra Nad bôrami, aby v prípade nepriaznivého počasia nepoužívali dáždniky, ale pršiplášte.

Foto: archív obce Terchová a MFF Jánošíkove dni