Jubilejný 10. ročník Bielej noci potrvá celý víkend

544

Biela noc, najväčší festival súčasného umenia na Slovensku, oslavuje 10. narodeniny. V Košiciach okrem obľúbených umeleckých zastávok v uliciach mesta, priestorových inštalácií, monumentálnych objektov a digitálneho umenia, ponúkne aj workshopy, filmové predstavenia či pohybové performance, a to od viac než štyroch desiatok významných tvorcov zo Slovenska, Nemecka, Veľkej Británie, Rakúska, Kanady, Brazílie či Austrálie. Prvýkrát v histórii dokonca vo výnimočnom trojdňovom formáte. Biela noc sa začne už v piatok 4. októbra na poludnie a potrvá do nedeľnej polnoci. V tlačovej správe o tom informovali organizátori festivalu.

Navštevníci sa môžu tešiť na imerzívne prostredia, futuristické preliezky a interaktívne inštalácie, ale aj unikátny videomapping, vzdušný tanec, rozprávajúce slnko či dokonca vpád vesmírnej rakety z komiksov na strechu Štátneho divadla.

“S orientáciou v programe návštevníkom už tradične pomôže festivalová mapa aj dvojjazyčná mobilná aplikácia s kompletným popisom diel a navigáciou. Program je bohatý a chceme, aby mali návštevníci dostatok času prejsť festivalovým mestom vo vlastnom tempe, prípadne sa k obľúbeným zastávkam počas troch dní aj opakovane vrátiť. Preto sme k desiatemu výročiu festivalu predĺžili jeho formát,” uviedla umelecká riaditeľka festivalu Zuzana Pacáková. Mnohé z diel budú prístupné v dennom aj nočnom šate od 12.00 do 24.00 hodiny, niektoré sa však rozžiaria až po západe slnka a zopár bodov v programe sa odohrá len vo vopred vymedzené časy.

Biela noc sa za desať rokov existencie stala prestížnou platformou, vďaka ktorej Slovensko každý rok víta svetoznámych umelcov z rôznych kútov planéty. Intenzívne však podporuje aj rozvoj domácej scény a poskytuje štedrý priestor slovenským tvorcom. “Rada by som vyzdvihla napríklad Nano Vjs a ich unikátny mapping na Dóme sv. Alžbety, ktorým rozohrajú vizuálne predstavenie z jeho architektonických prvkov, čím vytvoria dialóg medzi súčasnosťou a históriou,” odporúča Pacáková. Nezvyklý zážitok sľubuje však aj jedinečné spojenie Štátnej filharmónie Košice s Kinom Úsmev, vďaka ktorému sa kultový surrealistický film Andalúzsky pes Luisa Bunuela a Salvadora Dalího dočká výnimočného hudobného sprievodu. Oto Hudec a Daniela Krajčová ďalej odprezentujú svoj Projekt Karavan, ktorý vznikal v spolupráci s deťmi z rómskych komunít, a to hneď na dvoch festivalových lokalitách. V piatok a sobotu pri Immaculate, a v nedeľu priamo v mieste vzniku, na sídlisku Luník IX.

S lepšou orientáciou v programe opäť pomôže dvojjazyčná mobilná aplikácia s mapou, navigáciou, popismi diel, notifikáciami a užívateľským manuálom.