Jubileu revolúcie patrí prvá premiéra v Činohre SND

734

Oslave 30. výročia revolúcie patrí prvá premiéra Činohry Slovenského národného divadla (SND) v jeho stej sezóne. Autorská inscenácia Dnes večer nehráme je o poslaní umelca v súčasnosti. Dielo od režiséra Jiřího Havelku a kolektívu sa zároveň nesie v duchu osláv 100. výročia vzniku SND, pri ktorom stáli nielen slovenskí, ale i českí umelci. Oslavy preto národné divadlo venuje i spolupráci s českými tvorcami. Novinka má v sále Činohry SND v novej budove divadla na Pribinovej ulici v Bratislave predpremiéru v piatok 25. októbra a dve premiéry naplánované najbližší víkend 26. a 27. októbra, vždy so začiatkom o 19. hodine. Agentúru SITA o tom informovalo SND.

Autor a režisér hry Jiří Havelka sa tematicky opiera o 30. výročie revolučných udalostí novembra 1989 a osobnostiam, ktoré s ním úzko súvisia. Mnohé z tvárí Nežnej revolúcie sú aj dnes členmi Činohry SND. V kľúčových okamihoch revolúcie stáli na tribúnach i javiskách a viedli s divákmi dialóg. Ako pripomína SND, „v novembri 1989 sa mesiac v národnom divadle nehralo. Herci štrajkovali“. Hra sa tak zamyslí nielen nad spoločenskými zmenami, ale i nad úlohou hercov počas novembra 1989 a dnes. V titule Dnes večer nehráme si publikum pozrie Emíliu Vášáryovú, Emila Horvátha, Františka Kovára, Richarda Stankeho, Ingrid Timkovú, Ondreja Kovaľa a Dominiku Kavaschovú. Na tvorbe inscenácie sa podieľali aj dramaturgička Miriam Kičiňová, scénografka Lucia Škandíková a kostýmová výtvarníčka Tereza Kopecká.

Po tohtotýždňových premiérach je Dnes večer nehráme najbližšie na programe 29. októbra. V novembri SND novinku uvedie 10., 12. a taktiež 17. novembra, teda presne na 30. výročie Nežnej revolúcie a následne i v ďalších termínoch.