K 200. výročiu narodenia Sládkoviča vznikne historický dokument

919

Pri príležitosti 200. výročia narodenia Andreja Sládkoviča pripravuje Matica slovenská (MS) krátky historický dokument o živote tohto velikána. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa MS Veronika Matušková, ukončiť ho plánujú najneskôr do apríla, kedy sa majú uskutočniť podujatia na pripomenutie si tohto štúrovského básnika v Hrochoti.

„Historici Slovenského literárneho ústavu MS a prizvaní odborníci priblížia život a dielo jednej z najvýznamnejších slovenských osobností, ako aj pričinenie sa ako jediného štúrovca o vznik Matice slovenskej v roku 1863,“ priblížila Matušková. Dodala, že natáčanie sa konalo po stopách Andreja Sládkoviča v Radvani, Hrochoti, Krupine i Martine. V súčasnosti je vo fáze postprodukcie. Historický dokument chce matica zaslať školám a bude aj voľne dostupný na internete.

Kultúrno-spoločenské podujatie pri príležitosti 200. výročia narodenia Sládkoviča usporiada Matica slovenská v spolupráci s Cirkevným zborom Evanjelickej cirkvi a.v. na Slovensku v Hrochoti. „Podujatie sa uskutoční v apríli a v rámci programu si štúrovca pripomenieme aj na evanjelických službách Božích. Ostatné detaily sa snažíme zosúladiť čím skôr a veríme, že sa k podujatiu pripoja aj ďalšie subjekty v obci, ktoré sme oslovili alebo v najbližších dňoch ešte oslovíme,“ dodala hovorkyňa MS.

Matica slovenská vyhlásila tento rok za Rok národnej identity 2020. V tejto súvislosti pripravuje sériu podujatí a aktivít pre všetky generácie vo všetkých regiónoch Slovenska, ktorými Slovákom pripomenie najdôležitejšie výročia a udalosti v dejinách slovenského národa. Okrem 200. výročia narodenia Andreja Sládkoviča si v máji pripomenie 75. výročie ukončenia druhej svetovej vojny. V júni 100. výročie podpísania Trianonskej zmluvy a v júli 140. výročia narodenia Milana Rastislava Štefánika.

Foto: wikipedia.sk