Karanténa nemusí byť nuda

712

Dnešok a súčasná situácia svedčia elektronickej komunikácii. Podnetný mejl sme dostali z Vydavateľstva Slovart, v ktorom Saša Petrášová píše o tom, že sme netušili, že prakticky zo dňa na deň ostaneme doma, aby sme chránili vlastné zdravie a aj zdravie ostatných. Stalo sa to, no nemôžeme zúfať a panikáriť. Naopak, môžeme sebe a aj deťom zmysluplne vyplniť čas strávený doma. Knižné vydavateľstvá, kníhkupectvá a knižnice zareagovali rýchlo. Online predaj funguje na plné obrátky v špeciálnom režime a dostupné sú, samozrejme, na stiahnutie e-knihy a audioknihy. Tu je pár aktivít.

Vydavateľstvo SLOVART pripravilo pre čitateľov Knihomoľskú výzvu, ktorá ich motivuje nielen k čítaniu, ale aj k rozličným veselým či praktickým činnostiam. Napríklad ušiť si vlastný obal na knihu a či prečítať si knihu, ktorá má v názve farbu.

Kníhkupectvo Martinus si pre svojich fanúšikov pripravilo Knižnú výzvu: Domáca edícia – do ktorej sa čitatelia môžu zapojiť bez toho, aby vytiahli päty z domu. Táto knižná výzva zadáva rozličné úlohy, pomocou ktorých súťažiaci objavia skryté poklady vo vlastnej knižnici. Áno, dobre čítate – súťažiaci. Všetci, ktorí sa zapoja, budú zaradení do súťaže o 7 poukážok v hodnote 20€.

Nezaháľa ani kníhkupectvo Artforum a pre svojich priaznivcov si na Instagrame prichystalo challenge s názvom: Naše knižné lásky v čase korony. Stačí si urobiť screenshot z ich instastory a doplniť si do zoznamu svoje vlastné knižné lásky. Potom sa už stačí len otagovať a podeliť sa o svoje knižné tipy.

Ani naši umelci nezaostávajú a mnohí z nich sa rozhodli pomôcť tým, že aspoň na chvíľku zabavia deťúrence, aby sa rodičia mohli venovať aj sebe.

Herci a umelci v spolupráci s kníhkupectvom Martinus sa zapojili do výzvy Prečítam ti rozprávku  a každý deň o 19. hodine pridajú na youtube video, v ktorom deťom čítajú zo svojej obľúbenej knižky.

Zuzana Fialová zase každý večer o 19, 30 hodine číta live na instagrame z knihy Pippi Dlhá pančucha a spisovateľ a hudobník Braňo Jobus pokrýva dopoludňajší čas a deti sa každý deň o 11. hodine môžu tešiť na Jobusov katantenníček, kde im číta zo svojej knihy Zvon.

K čítaniu sa pridal aj časopis Bublina a na svojom podcaste Bublina číta deťom, pridávajú zaujímavé články zo svojich časopisov.

Do čítania sa zapojila aj mestská knižnica mesta Piešťany a v spolupráci s bábkoherečkou Barborou Krajč Zamiškovou vymysleli projekt Za dverami (zatvorenej) knižnici – Čítame cez web, kde im v Barbora číta z rozprávok. Prvou z nich bolo Žabiatko od Ľudmily Podjavorinskej.