Kde bolo, tam bolo, v krajine modrotlače…

649

Tak sa začína nielen každá rozprávka a taký je i názov projektu, ktorý od mája realizuje Žilinský samosprávny kraj v spolupráci s Oravským kultúrnym strediskom a s českým partnerom – Klubom sportu a kultury vo Vlčnove.

Ako nás informoval riaditeľ Oravského kultúrneho strediska Mirosalv Žabenský, projekt je to naozaj rozprávkový. Jeho cieľom je veku prístupnou formou prezentovať a propagovať tradičné i súčasné podoby spracovania textilu a textilnej remeselnej tvorby. Od spracovania ľanu cez tkanie textílií a látkových kobercov, plstenie ovčej vlny až po fenomén plátenníctva a farbenia látok modrotlačou. Počas prvých dvoch aktivít – Dní textilu si deti v júli v Malatinej a v septembri vo Vlčnove na Morave na kreatívnych stanovištiach vyskúšali výrobu textilných hračiek – od ich vystrihnutia, naplnenia, potlače až po zošitie. Každý tak odchádzal s vlastnou hračkou i s výučným listom. Zoznámili sa aj s predvádzanými remeslami a tvorbou folklórnych súborov.

“Vyvrcholením projektu bude Detská vzdelávacia konferencia v Sobášnom paláci v Bytči 7. októbra od 9. hodiny, ktorá je určená pre vyššie ročníky základných škôl. Cieľom konferencie i celého projektu je aktívne predstaviť podoby a premeny spracovania tradičného textilu, jeho tvorivé využitie a prezentáciu v súčasnosti. Zámerom realizátorov je vzdelávať a motivovať mladých ľudí, ktorí sa rozhodujú pre výber strednej školy, vybrať si tradičné remeslo ako svoje budúce povolanie a nadviazať tak na bohatú tradíciu ľudovoumeleckej tvorby. Súčasťou konferencie budú preto aj praktické ukážky spracovania textilu s možnosťou vyskúšať si technologické postupy. V rámci tvorivého stretnutia odznejú príspevky odborníkov na danú tému a deťom bude predstavený vzdelávací videofilm a pracovný zošit, ktorý svoje uplatnenie nájde na hodinách regionálnej výchovy.” dodal M. Žabenský.

Projekt Kde bolo, tam bolo, v krajine modrotlače… je podporený z Fondu malých projektov, programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Slovensko – Česko 2014-2020