Kniha Alexandry Kusej mapuje výtvarné umenie stalinizmu

776
Pohľad do jednej z dvojstrán výpravnej knihy
Jeden z plagátov spomínaného výstavného projektu Slovenskej národnej galérie v roku 2012

Výsledek obrázku pro Kniha PreruÅ¡ená pieseňUmenie socialistického realizmu na našom území dôsledne sleduje najnovšia publikácia Slovenskej národnej galérie. Kniha Prerušená pieseň. Výtvarné umenie v časoch stalinskej kultúrnej praxe 1948 – 1956 z autorskej dielne generálnej riaditeľky národnej galérie Alexandry Kusej obohacujúco nadväzuje na rovnomenný výstavný projekt SNG ešte z roku 2012. Vtedy výstava, vôbec ako prvá po roku 1989, dôsledne zmapovala umenie socialistického realizmu v prvej polovici 50. rokov 20. storočia, získala si veľký ohlas a vďaka stále živej téme vzbudila očakávané kritické diskusie, čo bol zjavne jeden zo zámerov jej zorganizovania.

Ako agentúru SITA informovala SNG, kniha je výsledkom dlhodobého výskumu a socialistický realizmus sleduje od nástupu a najtvrdšieho stalinského obdobia 50. rokov, takzvanej sorely. Odkrýva zákonitosti a dobové mechanizmy kultúrnej praxe. „Popisuje dobu, ktorá ani jedno výtvarné dielo neprijala bez výhrad a tiež nastupujúcu generáciu umelcov a intelektuálov, ktorých osudy boli v mnohom podobné ako tej ‚stratenej‘ pred viac ako dvoma dekádami,“ priblížila titul národná galéria. Vedecká monografia prináša na vyše 600 stranách prvý ucelený kritický názor na obdobie stalinského realizmu. Pripomína dnes už zabudnutú tvorbu, ktorá sa v čase svojho vzniku tešila veľkej mediálnej pozornosti a ekonomickej podpore. Vo výsledku ukazuje umenie socialistického realizmu v kontexte globálnych dejín umenia ako súčasť dejinného vývoja. Chronologicky radený text sprevádza množstvo obrazových príkladov, poznámok a aj výber z dobových textov.

Pod publikáciu Prerušená pieseň. Výtvarné umenie v časoch stalinskej kultúrnej praxe 1948 – 1956 sa okrem autorky a editorky Kusej podpísali ako odborné recenzentky Bohunka Koklesová a Monika Mitášová. Grafická úprava je od Pavlíny Morháčovej. Kniha je určená pre záujemcov o výtvarné umenie 20. storočia a dostupná je v každom dobrom kníhkupectve, ale napríklad aj v internetovom obchode Slovenskej národnej galérie https://www.sng.sk/sk/eshop/vsetok-tovar.

Foto: archív SNG