Kniha o sklárovi Zoričákovi presvetlí duše aj dni

675

Máme dosť svetoznámych umelcov a, našťastie, aj dobrých spisovateľov, ktorí o nich píšu kvalitné a erudované knihy. Jedným z aktuálnych príkladov je aj nová kniha spisovateľa a kultúrneho publicistu Dušana Mikolaja Šťastné okolnosti Jána Zoričáka (Perfekt, 2019). Skôr ako si ju predstavíme aspoň pár riadkami, treba vyzdvihnúť dlhoročnú prácu a pôsobenie tak autora, ako aj vydavateľstva. Cielene sa totiž, muž pera a vydavateľský dom s tradíciou, v dlhodobom horizonte venujú približovaniu umeleckých národných pokladov – tak ľudských, ako aj výsledkov ich umu a tvorivosti.

Ak táto kniha vyvoláva otázku, kto Ján Zoričák vlastne je, možno sa vám pri jej listovaní zažiada zájsť do podtatranskej obce Ždiar. Tam ešte totiž stojí drevenica, v ktorej sa umelec pred sedemdesiatimi piatimi rokmi narodil, vedľa nej lúka, na ktorej ako chlapec ležal a hľadieval na nočnú oblohu. Sklár Ján Zoričák, jeden z prvých slovenských výtvarníkov, ktorí získali v tomto mladom odvetví umeleckého sochárstva odborné i akademické vzdelanie, sa zaradil medzi popredné osobnosti svetového umenia. Na svoju náročnú, ale vzrušujúcu cestu sa vybral pred šesťdesiatimi rokmi, zo štúdií v Železnom Brode a v Prahe sa domov vracal iba na prázdniny. Roku 1970 sa so svojou rodinou natrvalo usadil vo Francúzsku, tvorí v mestečku Talloires pod Savojskými Alpami…

Viac, oveľa viac sa dočítate v knihe, ktorá je zároveň aj potechou pre oči. Zoričákove sklárske skvosty totiž cez ne určite pozitívne zasiahnu aj dušu každého – o tom som presvedčený! – čitateľa už od prvého takpovediac zbežného prelistovania. Ako zmysluplné a pútavé čítanie plné čarovného svetla, ktoré – aj v majstrovom osobitom priemete – patrí k dňom všedným aj sviatočným. Svetla nikdy nie je dosť!

Ilustračné foto: Vydavateľstvo Perfekt