Kniha o slovenskom transporte do Osvienčimu

816

Vo Vydavateľstve SLOVART práve vychádza román Margaréta biela, ktorý je príbehom Heleny Weinwurmovej. Tá sa 27. marca 1942 ocitla spolu so sestrou medzi 703 mladými dievčatami v druhom slovenskom transporte do Osvienčimu.

Helenin príbeh prináša svedectvo doby, ktorá sa môže kedykoľvek zopakovať a ktokoľvek z nás sa v nej môže stať nežiaducim. Hovorí o tom, aký dopad môžu mať naše osobné príbehy a tragédie na životy druhých, predovšetkým na našich najbližších a na ďalšie generácie. Helenino rozprávanie dopĺňajú spomienky jej synov Petra, Pavla a nevlastného syna Jozefa. Reflektujú svoje i mamine možné vyrovnávanie sa s tragédiou, akou bol holokaust. Texty citlivo spracovala Petra Nagyová.

Vydavateľstvo pripravilo niekoľko prezentácií knihy. Prvá sa uskutočnila v stredu 24. apríla o 18. hodine v bratislavskom kníhkupectve Martinus. O knihe porozpráva autorka Petra Nagyová a Helenin syn Peter. Ďalšie prezentácie: Skalica: Mestský kultúrny dom, 25. apríl o 10. hodine; Holíč: Kaštieľ, 26. apríl o 10. hodine; Sereď: Múzeum holokaustu, 29. apríl o 10. hodine; Trnava: Malý Berlín, 29. apríl o 19. hodine a Košice: kníhkupectvo Artforum, 20. jún o 18. hodine.