Kniha o živote na koľajniciach vedúcich Slovenskom

708

Vydavateľstvo Class prichádza opäť k čitateľom s dvojjazyčnou publikáciou z populárnej edície Slovensko – krajina plná tajomstiev, tentoraz s názvom Život na koľajniciach, ktorá detských čitateľov nielen zabaví, ale aj mnohému aj naučí. Predstaví príbeh, ktorý vonia súčasnosťou a zároveň oboznamuje aj s históriou. Ten, kto sa začíta, objaví krásy Slovenska, spozná povolania, ktoré možno dnes nie sú rozšírené, ale vyryli výraznú stopu do dejín krajiny, získa obohacujúce informácie o minulosti železničnej dopravy.

V hlavnej úlohe sa čitateľovi, ale aj synovcovi v knihe, prihovára strýko na dôchodku, ktorý kedysi pracoval ako železničiar. Príbeh železnice je tak podfarbený aj silnou výpoveďou človeka, ktorý kadečo na nej a okolo nej zažil a má čo odovzdať mladým generáciám.

Tretiak Janko je nadšený modelár. Odmalička obdivuje železnice a všetko, čo s nimi súvisí. Vlaky mu tak učarovali, že sa mu o nich aj sníva. Modelársky krúžok je jeho srdcovkou. Nadchádzajúca prázdninová prestávka ho preto napĺňa smútkom. Ako prežije leto bez svojich obľúbených modelov vláčikov? Ocko však dostal skvelý nápad, ako svojmu synovi pripraviť nezabudnuteľné prázdninové dobrodružstvo… Má totiž brata Petra, ktorý celý život pracoval ako rušňovodič a len pomaly si zvyká na život dôchodcu. Hľadá, čím by naplnil svoje dlhé dni, keďže jeho deti žijú v zahraničí. Vie, že jeho synovec Janko je zručný modelár a že má veľmi rád železnice. S radosťou preto súhlasí s bratovým návrhom stráviť časť prázdnin s Jankom a predstaviť mu svet naozajstných vlakov. Janka čakajú neopakovateľné a nezabudnuteľné dva týždne v strýkovej domácnosti, počas ktorých sa budú spolu so strýkom venovať ich spoločnej vášni – vlakom.

Príbeh pre malých i veľkých, v ktorom nechýbajú pútavé ilustrácie, je už v predaji.