Knižné cestovanie pre detských aj pre dospelých čitateľov

854

V dnešnom pandémiou “skutom” svete cestovanie po jeho zákutiach ešte stále podlieha rôznym obmedzeniam a prekážkam. Súčasná situácia nám dokonca často neumožňuje cestovať reálne, hoci by chuť, čas aj financie boli, no literatúra, knihy a ich autori majú aj tú výsadu (a ponúkajú ju, pravdaže, aj čitateľom), že umožňujú poznávať svet takpovediac pasívne. Z pohodlia domova navštíviť prakticky každučké jeho miesto, preskúmať ho, spoznať, potešiť sa, poučiť sa… Radi aj v tomto prípade podávame pomocnú ruku aj v našom časopise. Postupne sa sa v ukážkach z kníh, ktoré už aj kúpite, ocitnete hoci na koľajniciach vedúcich Slovenskom, ba až vo výšinách mýtických Himalájí… Skrátka, začíname prinášať pohľady medzi stránky kníh, ktoré spríjemnia pobyt doma. Tak dospelým, ako aj deťom.

Viac sa postupne dočítate v ukážkach z kníh Mariána Kováča a Juraja Kuniaka s názvom Himalájsky diptych (Makalu – čierny obor a Daulágiri – biela hora, Vydavateľstvo Skalná ruža) a Jany Paulusovej (v koncepcii Lenky Šingovskej) s názvom Slovensko – krajina tajomstiev / Život na koľajniciach, Vydavateľstvo Class).

Postupne bude pribúdať v ďalších častiach Čítaní na pokračovanie putovanie slovenským svetom detských kníh, ich autorov a hrdinov (spolu s Pavlom Dobšinským), neskôr pre dospelých aj román o slávnom ruskom romantickom básnikovi A. S. Puškinovi a veselé pohľady na slovenských spisovateľov z knihy Jaroslava Rezníka Spisovatelia v anekdotách.

Ilustračné foto: pixabay.com