Knižnice pripravili pre čitateľov prázdninový program

734

Letné čitateľské tábory, súťaže, výstavy, spoločné čítania, tvorivé dielne a rôzne náučné hry pripravujú počas prázdninových dní pre svojich čitateľov aj návštevníkov knižnice v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja (PSK).

Knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove chce v rámci projektu Prečítané leto spríjemniť deväť letných týždňov detským návštevníkom čítaním, hraním sa s knihami a tvorivými dielňami, ktoré sa budú usporadúvať na viacerých pobočkách knižnice, kde na deti čaká každý týždeň nová téma s množstvom aktivít a odporúčaných kníh. „Ide o nové podujatie, v rámci ktorého čítajú knihovníci s deťmi vybrané knihy a spolu sa potom delia o prečítané zážitky. Je pozoruhodné, že sa doňho zapojili všetky naše knižnice,“ uviedla vedúca Odboru kultúry PSK Emília Antolíková. Podujatia v Prešove sa budú konať vždy od 10. do 11. hodiny. V pondelok v Detskej knižnici Slniečko, v stredu na pobočke Šváby, vo štvrtok na Sídlisku 3 a v piatok na pobočke Sekčov. Aktivity sú určené prioritne pre mamičky s deťmi od 2 do 6 rokov, ale vítané sú aj ďalšie vekové skupiny.

V Centre regionálnych dokumentov na Hlavnej ulici bude pre návštevníkov sprístupnená aj výstava Mesto Prešov v minulosti a dnes. „Po veľkom úspechu rovnomennej knihy sa jej autor Martin Dudáš podujal sprítomniť obrazovú publikáciu aj takouto formou. Na výstave môžu návštevníci zhliadnuť nielen podobu prešovských ulíc, kostolov, palácov, domov a rôznych zákutí zvečnených na starých fotografiách a pohľadniciach, ale aj ich súčasný vzhľad zachytený podľa možností z rovnakého uhla pohľadu, z akého boli vyfotené kedysi,“ prezradila Antolíková.

Aj v Hornozemplínskej knižnici vo Vranove nad Topľou na deti čakajú interaktívne knihy z edície Kúzelné čítanie a elektronická hovoriaca ceruzka. Vďaka ním sa deti zábavnou formou dozvedia množstvo užitočných informácií. Knihy sú nahovorené známymi slovenskými hercami a ich súčasťou sú aj zábavno-náučné kvízy s možnosťou voľby stupňa náročnosti. Nielen pre deti, ale aj pre ich rodičov a starých rodičov sú určené spoločenské hry – Kto sa hrá, nehnevá.

Leto vo vranovskej knižnici je už tradične venované tiež Letným štvrtkom so zaujímavými hosťami, ktoré sa budú konať každý štvrtok od 10. do 12. hodiny. Tematicky ladené Letné štvrtky sa budú niesť v duchu rozprávok, tvorivých dielní, ale i športu, súťaží a hier. „Návštevníci sa tu môžu stretnúť so zaujímavými ľuďmi. Na podporu čítania sme pripravili aj veľkú letnú čitateľskú súťaž, do ktorej sa deti a mládež môžu zapojiť formou kvízu. Vyhráva ten, kto sa zapojí najčastejšie a najsprávnejšie,“ uviedla pre agentúru SITA zástupkyňa riaditeľky vranovskej knižnice Beáta Ocilková.

Novinkou tohto leta v Hornozemplínskej knižnici je denný letný tábor Indiánske leto s knihou, ktorý sa uskutoční od 22. do 26. júla. „Je určený deťom, ktoré chcú zažiť leto v knižnici medzi svojimi obľúbenými knihami a so svojimi hrdinami a indiánmi. Tí sú aj hlavnou témou tábora,“ uviedla Antolíková. Od 23. augusta odštartujú vo vranovskej knižnici sériu podujatí pre matky a otcov na materskej dovolenke pod názvom Piatky pre matky a otcov. „Budú na rôzne zaujímavé témy s rôznymi zaujímavými ľuďmi,“ dodala Ocilková.

Okresná knižnica Dávida Gutgesela v Bardejove zase otvára počas prázdninových mesiacov letnú čitáreň a pripravila aktivity pre prímestský tábor Inkluzáčik – zážitkové pásmo pre deti a tvorivé dielne. Vihorlatská knižnica v Humennom pozýva každý druhý prázdninový štvrtok a stredu svojich malých čitateľov na podujatie Príďte si s nami čítať so začiatkom o 10. hodine. Podduklianska knižnica vo Svidníku si pre čitateľov vo veku 7-10 rokov pripravila zábavné podujatie pod názvom Zahrajme sa spolu, ktoré sa bude konať každú stredu od 9. do 11. hodiny.

V zriaďovateľskej pôsobnosti PSK je osem knižníc, ktoré mali v roku 2018 na základe knižničných ukazovateľov takmer 40 600 aktívnych používateľov, z nich mládež do 15 rokov tvorí 14 780 čitateľov. V knižniciach sa v minulom roku zorganizovalo 3710 podujatí. Celkový počet návštevníkov knižníc bol 537 480.

Ilustračné foto: pixabay.com