Koncerty ponúknu diela Mariána Vargu a jeho obľúbencov

790

Skladby klasikov hudby 20. storočia Bélu Bartóka, Dmitrija Šostakoviča a Arva Pärta zaznejú počas najbližších týždňov v rámci turné Cesty, ktoré nevedú do Ríma – koncerty pre Mariána Vargu. Koncerty, počas ktorých odznejú aj komorné diela tohto legendárneho slovenského hudobníka, odohrajú v Trnave, Liptovskom Hrádku, Lučenci a na festivale Pohoda v Trenčíne. Koncom roka sa koncert uskutoční aj v žilinskej Synagóge. Agentúru SITA o tom informovala Lea Majerčáková zo Spoločnosti Mariána Vargu. Skladby klasikov, ku ktorým mal Varga blízky vzťah, vyberal ešte on sám. Komorné koncerty organizujú Spoločnosť Mariána Vargu a festival Konvergencie. Hudbu doplní čítanie z knihy rozhovorov Vargu a Petra Uličného O cestách, ktoré nevedú do Ríma.

Turné odštartuje v Trnave koncertom už túto stredu 19. júna. Slovom ho bude sprevádzať Boris Farkaš. V Liptovskom Hrádku (22. júna) výber z knihy rozhovorov Vargu a Petra Uličného O cestách, ktoré nevedú do Ríma prečíta Zuzana Kronerová. O deň na to ju v Lučenci vystrieda Boris Farkaš a na festivale Pohoda (12. júla) Táňa Pauhofová, ktorá prečíta ukážky aj počas decembrového koncertu v Žiline. Skladby odohrajú Marián Svetlík a Andrej Baran (husle), Martin Ruman (viola), Jozef Lupták (violončelo) a Boris Letko (klavír).

“Mariána si sprítomníme okrem textov aj hudbou, ktorú mal rád. Skladby, ktoré zaznejú počas večera, sme vyberali ešte spolu s ním. Bolo to v čase, keď už sa presúval medzi nemocnicou a domácim liečením. Ale o hudbe sa vždy rád rozprával. Zaznejú Šostakovič, Bartók, Pärt a, samozrejme, Mariánove vlastné skladby,” cituje tlačová správa Jozefa Luptáka. Lupták je dramaturgom hudobnej časti a zároveň interpretom viacerých diel koncertu. S Mariánom Vargom boli blízki priatelia.

„Keď som s ním robil prvý rozhovor do novín, mojej počiatočnej ostýchavosti vyšiel v ústrety otvorenosťou, aká zvyčajne sprevádza rozhovor dávnych kamošov. Za to mu nikdy neprestanem byť vďačný. Už vtedy som vedel, že nechcem zostať pri jedinom rozhovore, že to Mariánovo rozprávanie by si zaslúžilo knihu. Práca na nej bola jedným z najvzrušujúcejších dobrodružstiev môjho života. Boli obdobia, keď som nestačil zaznamenávať to množstvo myšlienok, nečakaných súvislostí a až aforisticky presných postrehov. A boli obdobia, keď bolo treba na jediné jeho slovo čakať trpezlivo ako rybár na zlatú rybku. Kniha O cestách, ktoré nevedú do Ríma vznikala niekoľko rokov,“ spomína autor knihy Peter Uličný. Výber z rozhovorov pripravil muzikológ, spolupracovník festivalu Konvergencie Andrej Šuba.

Marián Varga zomrel pred dvoma rokmi vo veku 70 rokov. Patrí k najvýraznejším osobnostíam slovenskej hudobnej scény, popredným skladateľom a organistom. Hudbe sa venoval od malička, na konzervatóriu študoval klavír a kompozíciu. Po troch rokoch konzervatórium opustil a stal sa členom skupiny Prúdy. S touto kapelou nahral album Zvoňte, zvonky. Po odchode z Prúdov založil svoju vlastnú artrockovú kapelu Collegium Musicum. Po zániku tejto kapely sa naďalej venoval hudbe, konkrétne konceptu absolútnej improvizácie. V spolupráci s Pavlom Hammelom vydali päť albumov a skomponovali prvý rockový muzikál – Cyrano z predmestia.

Ilustračné foto: pixabay.com