Konvergencie oslávia svoje jubileum aj 30. výročie Novembra ’89

511

Na spojenie klasickej hudby s ďalšími hudobnými žánrami a umeleckými druhmi pozve už od pondelka 20. ročník Konvergencií. Medzinárodný festival komornej hudby predznamenal túto stredu mimoriadny predfestivalový koncert kapely The Plastic People of the Universe. Kultová česká undergroundová skupina uviedla v Bratislave program „Co znamená vésti koně“ venovaný 30. výročiu Nežnej revolúcie. Hlavný program Konvergencií sa v koncertných sieňach a v chrámoch hlavného mesta uskutoční od 16. do 24. septembra. Ďalším špeciálnym podujatím Konvergencií bude koncert 21. septembra v Primaciálnom paláci zostavený z tvorby slovenských skladateľov – Romana Bergera, Ilju Zeljenku, Mariána Vargu, Daniela Mateja a Martina Burlasa. Program koncertu symbolicky pripomenie udalosti a ideály Novembra 1989, agentúru SITA o tom informoval festivalový organizačný tím.

Konvergencie tento rok oslavujú dve dekády svojej existencie a do osláv svojho jubilea zapoja renomovaných domácich i zahraničných umelcov. Otvárací koncert Konvergencií patrí návratu svetoznámeho súboru Brodsky Quartet. Priaznivci hudby Šostakoviča, Brittena, Barbera, Coplanda a Elgara sa na jeho vystúpenie môžu tešiť 16. septembra vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu. Súbor Brodsky Quartet zaujal na festivale po prvý raz v roku 2016 so sláčikovými kvartetami Dmitrija Šostakoviča. O dva roky neskôr na festivale uviedol neskoré kvartetá Ludwiga van Beethovena. Brodsky Quartet vznikol v roku 1972 a po takmer polstoročí pôsobenia má na konte vyše 3 000 koncertných vystúpení po celom svete a 60 nahrávok. Členovia kvarteta sa špecializujú na uvádzanie kompletných cyklov kvartet Ludwiga van Beethovena, Franza Schuberta, Piotra Iľjiča Čajkovského, Benjamina Brittena a Arnolda Schönberga, za čo už získali niekoľko ocenení. Vďaka spolupráci s Paulom McCartneym, Björk či Elvisom Costellom je súbor známy aj mimo klasickej hudby.

Konvergencie i tento rok prinesú projekty, ktoré spájajú klasickú hudbu s ďalšími hudobnými žánrami či umeleckými druhmi. Tento raz sa publikum môže tešiť na premiéru adaptácie Bartókovej opery Hrad kniežaťa Modrofúza. Dielo autorského kolektívu Eva Šušková, Peter Mazalán, Jonatán Pastirčák, Ján Šicko a Peter Pažický je na programe 18. septembra v Primaciálnom paláci. Tradične je súčasťou festivalu Bratislavská noc komornej hudby. Sled niekoľkých koncertov počas jedného večera sa v design factory odohrá 19. septembra. Ich program je symbolicky venovaný 100. výročiu narodenia osobnosti slovenskej hudby Jána Albrechta (1919 – 1996). Na Bratislavskej noci komornej hudby vystúpi prvý violista Slovenskej filharmónie Martin Ruman s klaviristkou Alenou Hučkovou s dielami Alexandra Albrechta, Rebeky Clarke a Ľubice Čekovskej. Zaznejú aj klavírne diela od Johannesa Brahmsa a Roberta Schumanna. Súčasťou sú úvodné rozhovory venované spomienkam na Albrechta. Na festival sa vráti tiež popredná talianska mezzosopranistka Romina Basso. Spolu so známym talianskym gitaristom Albertom Mesircom pozýva na piesňový recitál 20. septembra do Koncertnej sály Klarisky. Večer v Klariskách symbolicky uzavrie Messiaenovo Kvarteto na koniec časov. Špeciálnym koncertom z diel slovenských skladateľov si 21. septembra Konvergencie v Primaciálnom paláci pripomenú 30. výročie Nežnej revolúcie. Veľkým klasickým dielam patrí slávnostný koncert k 20-tinám festivalu naplánovaný na 22. september vo Veľkom evanjelickom kostole. Otvorí ho Brittenova suita pre sólové violončelo v podaní známeho britského violončelistu Roberta Cohena. Program doplnia kompozície Šostakoviča a Felixa Mendelssohna Bartholdyho. Okrúhly 20. ročník festivalu uzavrie 24. septembra koncert izraelského mandolinistu Aviho Avitala. Na koncerte, ktorý v Slovenskom rozhlase spojí svety klasickej hudby a world music, s Avitalom vystúpi aj vokalistka Loire Cotler a štvornásobný držiteľ Grammy, perkusionista Glen Velez. Súčasťou 20. ročníka festivalu bude aj koncert pre deti a rodičov, o ktorý sa 21. septembra v Primaciálnom paláci postarajú Tomáš Boroš a Ivan Šiller.

Festival Konvergencie pomenoval jeho zakladateľ a umelecký riaditeľ, violončelista Jozef Lupták podľa kultového albumu súboru Collegium musicum Mariána Vargu. Za 20 rokov existencie sa z nadžánrového podujatia, ktorého ťažiskom aj naďalej ostáva komorná hudba, stala jedna z udalostí klasickej hudby na Slovensku. Konvergencie sa podľa ich organizátorov od iných festivalov líšia dramaturgiou, „ktorá poskytuje priestor pre spoluprácu domácich i zahraničných umelcov a prezentuje menej známe diela, ale tiež veľké klasické opusy v prekvapivých a nových kontextoch“. Zároveň kladú dôraz na uvádzanie tvorby slovenských skladateľov a hudbu 20. storočia. Viac informácií o festivale možno nájsť na http://www.konvergencie.sk.