Košice opäť privítajú Festival divadiel strednej Európy

503

Už trinástykrát bude prvý septembrový týždeň v Košiciach, od stredy 4. do soboty 7. septembra, patriť Festivalu divadiel strednej Európy, ktorý aj v tomto roku prinesie zaujímavé divadelné produkcie z Poľska, Česka, Maďarska a Slovenska. V tlačovej správe o tom informoval tlačový tajomník festivalu Svjatoslav Dohovič.

„Ani v tomto roku na ňom nebudú chýbať slovenské herecké hviezdy a milovníci pohybového umenia sa môžu tešiť na legendárneho míma Milana Sládka. Novinkou festivalu je to, že sa odohrá v dvoch dejstvách. Druhé sa začne po 16. septembri,“ uviedol Dohovič.

Festival už tradične začne pod holým nebom v centre mesta. Tradičný bude aj prvý festivalový hosť. V stredu 4. septembra o 17. hodine odohrá pri Immaculate Túlavé divadlo z Trnavy autorskú hru Jakuba Nvotu Ešte jeden zázrak. Diváci sa môžu tešiť na humorné putovanie po Slovensku na pozadí jednej kráľovskej korunovácie, ktoré určite dá zabrať brániciam. V prvý festivalový deň sa po dlhšom čase v Košiciach predstaví Štátna opera z Banskej Bystrice, ktorá uvedie v Historickej budove Štátneho divadla Košice (ŠDKE) autorskú inscenáciu legendárneho míma Milana Sládka Dubčekova jar. V predstavení na hudbu Jozefa Vlka stvárni Milan Sládek titulnú postavu Alexandra Dubčeka. Sekundovať mu budú tanečníci baletu banskobystrickej opery.

Druhý festivalový večer bude patriť dvom vydaniam populárnej talkšou Bez šepkára Košičana roka 2018 Milana Kolcuna. Komédiu Szymona Bogasza Čítaj si so mnou, ocko prinesie v piatok poľské divadlo Scena In Vitro z Lublinu. Slogan divadla znie: Provokujeme k zamysleniu! Netradičný pohľad na svet otcov, ktorí po rozvode vychovávajú svoje deti, by ste si určite nemali nechať ujsť.

Štvrtý festivalový večer bude v Historickej budove ŠDKE patriť hviezdam slovenského hereckého neba v inscenácii Rivers of Babylon Slovenského národného divadla Bratislava. Kultový knižný debut Petra Pišťaneka do divadelnej podoby adaptoval charizmatický slovinský režisér Diego de Brea a za túto inscenáciu získal Dosky 2016 za Najlepšiu réžiu sezóny 2015/2016. V titulnej postave Rácza uvidia diváci Milana Ondríka, v ďalších postavách sa predstavia Emil Horváth, Alexander Bárta, Robert Roth, Branislav Bystriansky, Ľubomír Paulovič, Diana Mórová, Dominika Kavaschová a ďalší herci prvej slovenskej divadelnej scény.

Festival divadiel strednej Európy organizuje Občianske združenie Košické divadlo a z verejných zdrojov ho podporili Fond na podporu umenia, Košický samosprávny kraj a Mesto Košice prostredníctvom grantovej schémy organizácie K13 – Košické kultúrne centrá.