Krajské knižnice ponúknu čitateľom takmer osemtisíc e-kníh

513

Od budúceho mesiaca si budú môcť čitatelia knižníc patriacich pod Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) vybrať z približne osemtisíc titulov elektronických kníh. Ako krajská samospráva informuje na sociálnej sieti, čitateľom k tomu postačí len platný čitateľský preukaz, pričom už nemusia prísť osobne do knižnice, ale výpožičku môžu urobiť odkiaľkoľvek a bezplatne. „Na tento rok je v rozpočte vyčlenených 12-tisíc eur, ktoré sú určené priamo na túto službu,“ uviedla pre agentúru SITA odborná referentka pre komunikáciu BBSK Lenka Štepáneková.

Projekt doteraz pilotne testovali v Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra vo Zvolene, kde bol zo strany čitateľov o túto službu záujem. „V priebehu mesiacov november a december si jej čitatelia vypožičali v priemere tri elektronické knihy denne,“ konštatuje BBSK s tým, že ostatné krajské knižnice na systém výpožičiek elektronických kníh nabehnú vo februári. Kraj projekt realizuje v spolupráci s portálom Palmknihy.cz – eReading. Bližšie informácie ohľadom výpožičky elektronických kníh budú dostupné aj na webových stránkach krajských knižníc.

Okrem zavádzania nových služieb kraj podporuje aj obnovu interiéru svojich knižníc. Vlani vyčlenil na skvalitnenie priestorov finančné prostriedky vo výške 90-tisíc eur. V tomto roku pôjde na nové knižničné regály, vymaľovanie priestorov a obnovenie zariadení 120-tisíc eur.

Banskobystrická samospráva je okrem zvolenskej zriaďovateľom ďalších piatich regionálnych knižníc – Verejnej knižnice Mikuláša Kováča v Banskej Bystrici, Knižnice Jána Kollára v Kremnici, Novohradskej knižnice v Lučenci, Knižnice Mateja Hrebendu v Rimavskej Sobote a Hontiansko-novohradskej knižnice A. H. Škultétyho vo Veľkom Krtíši.

Ilustračné foto: redakcia