Ľalie poľné na prestížnom festivale klasických filmov

539

Ako nás informovala Simona Nôtová zo Slovenského filmového ústavu vo francúzskom meste Lyon sa na prestížnom Festivale Lumière predstavil digitálne reštaurovaný film Ľalie poľné. Ide o jeden z najväčších a najrešpektovanejších medzinárodných festivalov klasického filmu, na jeho aktuálnom 10. ročníku slovenskú kinematografiu zastupoval film Ela Havettu Ľalie poľné (1972). Festival potrvá do 20. októbra 2019 a digitálne reštaurovaný film Ľalie poľné bude uvedený na dvoch projekciách vo svetovej premiére.

Festival Lumière upozorňuje na zásadné filmy z histórie kinematografie a dbá o zachovanie ich kontinuity v súčasnosti. Jeho program je venovaný reštaurovaným archívnym dielam, retrospektívam a poctám významných filmových tvorcov. Pre jeho jubilejný 10. ročník organizátori vytvorili značku Lumière Classics, ktorá zastrešuje tri programové sekcie venované reštaurovaným filmom: Francúzsky film, Medzinárodné filmy a Poklady a kuriozity. Film Ľalie poľné je zaradený do sekcie Poklady a kuriozity a tak ako všetky filmy uvádzané na festivale pod hlavičkou Lumière Classics sa bude uchádzať o cenu za najlepší reštaurovaný film roka.

„Festival Lumière v Lyone je jeden z najprestížnejších filmových festivalov klasických filmov na svete. Jeho cieľom je objavovať zapadnuté klenoty svetovej kinematografie a predstaviť ich súčasnému publiku. V porovnaní s počtom prihlásených diel vyberá do svojho programu každý rok len zopár filmov z celého sveta,“ približuje význam uvedenia filmu Ľalie poľné na lyonskom festivale Rastislav Steranka, riaditeľ Národného kinematografického centra SFÚ, ktorý Havettov film osobne uvedie.

Výber filmu do programu festivalu v Lyone je pre archívnu inštitúciu vždy udalosťou. Ľalie poľné sú už tretím slovenským digitálne reštaurovaným dielom, ktoré sa na festivale predstaví. Ako prvý videli festivaloví diváci v roku 2017 celovečerný animovaný film Krvavá pani (1980) Viktora Kubala, vlani mala na festivale svetovú premiéru snímka Prípad Barnabáš Kos (1964) Petra Solana. „Digitálne reštaurovanie filmu je dlhodobý a náročný proces. Každý rok vyberáme jeden ´nosný´ film, ktorý digitálne reštaurujeme s vyhliadkou prihlásenia na festival v Lyone. Pre tento rok to boli Ľalie poľné, film, ktorý je formálne aj obsahovo výnimočný, neopozeraný a pre publikum mimo Slovenska neznámy,“ vysvetľuje výber filmu Steranka. Podľa neho je „výber filmov do programu akéhokoľvek festivalu alchýmia na strane festivalu a strategická filmová diplomacia na našej strane. Vyzerá to jednoducho, keďže za posledné tri roky sme mali v Lyone film každý rok. No považujem to skôr za výnimku ako pravidlo. Fakt, že tam máme film už tretí rok v poradí ešte neznamená, že bude aj štvrtý, no som presvedčený, že v našej kinematografii je ešte stále čo objavovať a prinášať publiku vo svete.“

Uvedenie filmu vo svetovej premiére v programe lyonského festivalu predurčuje jeho ďalší festivalový život a pre prezentáciu nášho audiovizuálneho dedičstva v zahraničí je veľmi dôležité. Aj snímky Krvavá pani a Prípad Barnabáš Kos vďačia Festivalu Lumière za ďalšie predstavenia vo svete. Krvavá pani po svojej obnovenej svetovej premiére v Lyone cestovala do katalánskeho Sitgesu, na jeden z najväčších filmových festivalov venovaných žánrovým filmom. Prípad Barnabáš Kos sa po svojej obnovenej premiére v Lyone rozcestoval a ešte stále cestuje po svete, uviedli ho Medzinárodný filmový festival Tallinn Black Nights, Cinefan Hong Kong, MFF Karlove Vary, v novembri sa predstaví publiku v National Gallery of Art vo Washingtone DC a na festivale Cinefest v Hamburgu.“ Podľa Steranku ide o „najdôstojnejší spôsob, akým sa klasický slovenský film, naše audiovizuálne dedičstvo, po desaťročiach od svojho vzniku opäť dostáva k divákom po celom svete.“

Film Ľalie poľné rozpráva príbeh ľudí hľadajúcich domov, šťastie a svoje miesto v spoločnosti. Odohráva sa na slovenskej dedine po 1. svetovej vojne a jeho hrdinami sú vojnoví vyslúžilci, ktorí sa po návrate z vojny snažia dať svojmu životu zmysel, nájsť opäť istotu a lásku. Digitálne reštaurovaný film Ľalie poľné Ela Havettu premietne Slovenský filmový ústav (SFÚ) aj domácim divákom. Uvedie ho Filmotéka Kina Lumière v nedeľu 27. októbra o 18.20 hod. pri príležitosti Svetového dňa audiovizuálneho dedičstva, ktorý si SFÚ pripomína ako jediná pamäťová filmová inštitúcia na Slovensku. Svetový deň audiovizuálneho dedičstva pripadá každoročne na 27. október. Havettove filmy Slávnosť v botanickej záhrade (1969) a Ľalie poľné vydá Slovenský filmový ústav tento rok na 2-DVD a blu-ray nosičoch.

Foto: archív SFÚ