Ľanová nedeľa v Múzeu slovenskej dediny

504

Od ľanového semienka k hotovému odevu viedla dlhá cesta. Ako sa v minulosti vyrábal textil a či ako sa bolo treba starať o odev, sa dozvedia návštevníci na podujatí Ľanová nedeľa v Múzeu slovenskej dediny dňa 11. augusta 2019. Vystúpenie „Výbava po novom“ o tom, ako do Podhradia v Turci prišiel prvý šliapací šijací stroj, pripravila folklórna skupina z rovnomennej obce. Členovia Folklórnej skupiny z Podhradia okrem toho ukážu, ako sa obšívali koberce a niekoľko spôsobov žehlenia textilu.

Folklórna skupina Podšíp zo Stankovian predvedie postupy pri praní v minulosti – rajbanie kobercov, ručné pranie v koryte, na „rumpli“ či v ručnej drevenej práčke. S ľudovým odevom z rozličných kútov Slovenska a jeho súčasťami zoznámi Folklórna skupina Lysec z Belej-Dulíc. Počas celého dňa bude vyhrávať Podhradská muzika.

Počas programovej nedele od 10. do 16. hodiny sa návštevníci v skanzene dozvedia rôzne postupy, akými sa z ľanu stávalo plátno. Ako sa ľan trepal a česal, priadli nite a ako sa tkalo na krosnách. Pri ukážkach zas, ako vyzerá vretienko alebo tkáčsky člnok, čo je šteť či trlica a mnoho iných nástrojov, ktoré sa pri zhotovovaní textilu používali.

Pre najmenších návštevníkov bude pripravená tvorivá dielňa, kde si budú môcť vyrobiť tkanice na krosienkach, „špuľke“, na doštičke alebo na prstoch, utkať koberček na stolových krosienkach, vyskúšať zápästkovú techniku, plstenie vlny a odtlačky na ľanové obrúsky.

O 13, 30 hodine sa v drevenom kostole z Rudna uskutočnia ev. a. v. služby Božie.