Laureát folklórneho festivalu získa Zvolenskú fujaru

591

Zvolenská fujara je tradičné ocenenie, ktoré čaká aj na tohtoročného laureáta festivalu vysokoškolských folklórnych súborov Akademický Zvolen 2019. Ako agentúru SITA informovala tlačová hovorkyňa Technickej univerzity vo Zvolene Ľubica Benková, 24. ročník medzinárodného festivalu sa bude konať od utorka 9. do štvrtka 11. júna vo Zvolene. Viac ako tristo účinkujúcich predvedie divákom umelecké majstrovstvo v speve, tanci, hre na hudobné nástroje i pôsobivé choreografie zobrazujúce život a národné tradície svojho ľudu.

Na festivale vystúpi osem slovenských a štyri zahraničné folklórne súbory. Súbory pôsobiace pri slovenských univerzitách patria medzi špičkové umelecké telesá v tejto oblasti kultúry na Slovensku. Polovica súborov vystúpi na prvom súťažnom večere v Divadle J. G. Tajovského, pričom program bude pokračovať Festivalovým večerom na námestí SNP vo Zvolene. V stredu bude súťažiť druhá polovica súborov, zatiaľ čo ostatní budú od 19,30 hodine vystupovať na námestí. Štvrtok obohatí tradičný krojovaný sprievod mestom, ktorý sa začne o 14, 30 hodine a program Akademického Zvolena vyvrcholí galakoncertom vo zvolenskom divadle.

„Festival vysokoškolských folklórnych súborov Akademický Zvolen je obrazom pevného zväzku univerzitných akademických tradícií s každodenným pracovným kolobehom slovenského ľudu a s tradíciami vzniknutými vo voľných a sviatočných chvíľach slovenského národa,“ povedal rektor TUZVO Rudolf Kropil.

Medzinárodný festival vysokoškolských folklórnych súborov Akademický Zvolen sa zameriava na rozvoj tradičných kultúrnych hodnôt slovenského ľudu v oblasti zvykov, spevu, tanca a hudby a tiež na ich tvorivú konfrontáciu s ľudovou kultúrou iných krajín. Festival je súťažný, laureát festivalu získa tradičné ocenenie, akým je Zvolenská fujara. Festival sa vo Zvolene pravidelne realizuje od roku 1973.

Foto: archív Akademický Zvolen