Letný maratón kultúrnych podujatí pokračuje aj v auguste

630

Už celý júl spríjemňovali letné dni Žilinčanom a návštevníkom mesta koncerty, vystúpenia či kultúrne a športové podujatia. Žilinské kultúrne leto 2019 má za sebou prvý mesiac, no aj v auguste sa môžeme tešiť na pestrý program, skvelé koncerty a množstvo zaujímavých aktivít.

Ako nás informovala hovorkyňa mesta Barbora Zigová, už tento piatok 2. augusta ožije Mariánske námestie hudbou Mareka Brezovského v podaní výnimočných hudobníkov na koncerte projektu Hrana. Neopakovateľné hudobné vystúpenie začína o 20.00 hod. a je bezplatné. Budúci týždeň si na svoje prídu nadšenci histórie. V piatok 9. augusta sa Mariánske námestie prenesie do čias dávno minulých vďaka obľúbenému Stredovekému dňu, ktorý je už po dvanástykrát súčasťou kultúrneho leta. Aj tento rok sa môžu návštevníci podujatia tešiť na dobové remeslá, stredoveký tábor, predvádzanie palných zbraní, slamený hrad a hry pre deti či ukážky stredovekého života. Od soboty 10. augusta až do stredy 14. augusta budú letné večery v Žiline spríjemňovať celovečerné filmy počas Bažant kinematografu. Filmový autobus prinesie prezentáciu slovenských a českých filmov: Teroristka, Hastrman, Trabantom tam a zase sem, Dôverný nepriateľ, Ženy v behu. Večerné premietanie štartuje každý deň o 21.00 hod. na Mariánskom námestí.

V piatok 16. augusta bude hlavnou témou oboch žilinských námestí „freestyle“. Mariánske námestie sa rozvonia dobrotami, ktoré pripravia žilinskí kuchárski majstri a ich hostia na podujatí Bavme sa varením. Okrem skvelého jedla sa môžu Žilinčania tešiť na komentované predvádzanie kulinárskeho umenia, dražbu špecialít i dobrú hudbu, ktorú v téme freestyle zabezpečí The Grand Buffet so špeciálnym hosťom Tomášom Hafnerom. Jedinečnú a neopakovateľnú atmosféru na neďalekom Námestí Andreja Hlinku prinesie aj bikerská JF BMX freestyle show v podaní majstra sveta vo freestyle BMX Jána Jíleka. „Profesionálni jazdci znázornia prostredníctvom edukačných a zábavných programov rôzne techniky akrobatických kúskov na bicykloch. Skvelí bikeri predvedú jedinečnú šou, nebude chýbať ani súťaž BMX LOCAL HERO vol.2, kde sa o prvenstvo na bicykloch po roku pobijú lokálni bikeri. Profesionálny jazdec Damian Širiški predvedie DMJ – Biketrial show,“ priblížila vedúca odboru kultúry, športu, cestovného ruchu a miestneho rozvoja mesta Žilina Ingrid Dolniková. Podujatie bude doplnené o skate rampu s vystúpením, workout a lezeckú stenu. Návštevníci podujatia si môžu svoje schopnosti otestovať na všetkých dostupných prekážkach.

Koniec leta sa odpradávna spája s poďakovaním za úrodu a s dožinkovými slávnosťami. Oživiť tieto ľudové zvyky a tradície priamo v centre mesta sa rozhodla aj žilinská radnica v spolupráci s Folklórnym súborom Rozsutec a v tomto roku prichádza s prvým ročníkom folklórneho festivalu Žilinské dožinky. „Návštevníci sa môžu tešiť na bohatý kultúrny program, krojovaný sprievod mestom, tradičnú slovenskú kuchyňu a ľudové výrobky od rôznych remeselníkov. V rámci programu sa predstavia domáci interpreti ako Folklórny súbor Rozsutec, Detský folklórny súbor Cipovička, Detský folklórny súbor Lieska, Folklórni nadšenci Oprášené Krpce, Folklórna skupina Ľubovník, Klub autentického folklóru Hojana, Ženská spevácka skupina Spievanky, ale i hostia Folklórny súbor Vagonár z Popradu a Folklórny súbor Jagár zo susedných Čiech,“ doplnila Dolniková. Žilinské dožinky začínajú 23. augusta a potrvajú dva dni.

Program Žilinského kultúrneho leta bude pokračovať aj v septembri. Bližšie informácie sú dostupné na https://www.kulturneleto.eu/2019/aktualne/