Litera fest 2019

993

Od štvrtka 25. do soboty 27. apríla sa v átriu a štúdiách Slovenského rozhlasu bude konať festival spojený s 14. ročníkom literárnej ceny Anasoft litera. Litera fest predstaví podľa odbornej poroty 10 najzaujímavejších kníh, ktoré vyšli minulý rok. Autorské čítania a rozhovory sú po novom skoncentrované do jedného dňa. Súčasťou programu je aj vyhlásenie finalistov ceny René – Anasoft litera gymnazistov, odborné i popularizačné diskusie či koncerty. V átriu nájdete rôzne festivalové stanovištia a po prvý raz aj detský kútik s programom EDUdramy. Veľkú časť programu vysiela Rádio Devín v priamom prenose alebo ako záznamy, ktoré zaradí do letnej vysielacej štruktúry.

Z programu vyberáme:

Štvrtok 25. 4. 18. – 19.hod – Otvorenie litera festu (priamy prenos v Rádiu Devín). Na Slovensku vyšlo v roku 2018 vyše 200 kníh pôvodnej prózy. Desiatky detektívok, románov či príbehov podľa „skutočných udalostí“ či tých inšpirovaných minulosťou aj mnoho iných. Päťčlenná odborná porota ceny Anasoft litera z nich vybrala 10 najzaujímavejších. Stretnite sa teraz s ich autorkami a autorkmi na litera feste. Počas slávnostného otvorenia všeličo prezradia oni a porota. 19.30 – 20.30 – LiteraTÚRA do sveta (záznam v Rádiu Devín) Čo robí štát pre zviditeľnenie svojej národnej literatúry v zahraničí? Odborná česko-slovenská diskusia, ktorá bude komentovať zahraničný marketing literatúr malých národov. Ako vyviezť českých a slovenských autorov za hranice? Je potrebná štátna dotácia na zahraničné preklady? Ako pracovať s dopytom po našich literatúrach zo strany zahraničných vydavateľstiev? Zákutiami problematiky budú sprevádzať hostia, ktorí túto agendu majú v popise práce.

Piatok 26. 4. 2019 – 10. – 12.00 – Päťka, z ktorej sa študenti tešia! Vyhlásenie finalistov ceny René – Anasoft litera gymnazistov (priamy prenos v Rádiu Devín). Pred dvomi rokmi vznikla nová literárna cena. Prvá v histórii našej krajiny, o ktorej rozhodujú len študentky a študenti. Na litera feste 2019 vyhlásia piatich finalistov jej 3. ročníka. Cenu René – Anasoft litera gymnazistov predstavia za účasti študentov, pedagógov, porotcov a už aj nových finalistov.

Sobota 27. 4. 2019 – Rozhovory s desiatkou a o desiatke ANASOFT LITERA 2019 – od 12. do 18,30 hod. Postupne pol hodinky s autormi: Denisa Fulmeková /Doktor Mráz, Vanda Rozenbergová, /Tri smrtky sa plavia, Juraj  Bindzár /Zvon, Jana Bodnárová /NOCturná, Marek Vadas /Zlá štvrť, Milo Janáč /Milo nemilo, Ivana Dobrakovová /Matky a kamionisti, Ivan Medeši /Jedenie, Juraj Kováčik / V panoramatickom kine, Pavel Vilikovský /RAJc je preč.

Ilustračné foto: pixabay.com