Literárne informačné centrum spustilo kanál LIC_online

960

Literárne informačné centrum (LIC) spustilo Youtube kanál LIC_online, na ktorom by mal každý týždeň pribudnúť nový obsah. Fanúšikom slovenskej literatúry prinesie autorské a dramatizované čítanie, rozhovory či odporúčania na slovenské knihy pre deti a dospelých. Centrum zároveň zverejní videopohľadnice od osobností, ktoré sa venujú literatúre. O novom projekte informuje LIC na svojej webovej stránke.

Pondelky sú venované detským divákom a časopisu Slniečko. Prvým videom v rámci projektu je čítanie Jakuba Lužinu. Spolu s autorkou Soňou Urikovou píšu Čítanie na pokračovanie s názvom Lesmírna odysea. Centrum pripravuje aj dramatizované čítania zo Školy po škole alebo odporúčania detských kníh.

V utorok 28. apríla predstaví LIC ukážku z titulu Slovenský intelektuál Alexander Matuška. V stredu a vo štvrtok bude centrum zverejňovať videozápisníky spisovateľov, spisovateliek, prekladateľov a prekladateliek. Ide o krátke aktuálne videopohľadnice od rôznych osobností, ktoré sa venujú literatúre a touto cestou fanúšikov oboznámia s ich aktuálnymi aktivitami. Ako prvé sa predstavia Ivana Dobrakovová a Marie-Theres Cermann, po nich budú nasledovať Ivana Gibová a Julie Sherwood.

Okrem videí predstaví literárne centrum aj textové Zápisníky spisovateľov a spisovateliek. Odštartuje to všetko Zápisník Mily Haugovej. Ten opisuje niekoľko dní, ktoré autorka strávila v Zajačej doline. Viac informácií nájdu fanúšikovia literatúry na webe spomínaného literárneho centra.

LIC je koncepčným dokumentačným pracoviskom v oblasti pôvodnej literárnej tvorby na Slovensku a slovenskej literárnej tvorby v zahraničí. Je príspevkovou organizáciou ministerstva kultúry.