Literatúra a tvorba (nielen) v čase pandémie – PONUKA NA PUBLIKOVANIE!

1794

Roky počas literárnych besied – a či besied o literatúre – rozprávam mladším a so staršími (hlavne tých s viac či menej naplnenou ambíciou tiež tvorivo písať) sa zhodneme. Na neodškriepiteľnej skutočnosti a na najväčšej sile literatúry, že je – nech mi je odpustený výraz aj silná osobná viera – všemocná. Nie v zmysle/chápaní teologickom, ale akosi nadreálne realistickom. Táto obojpohlavná (veď píšu a čítajú ženy i muži aj deti oboch pohlaví) „bytosť“ nespočítateľného počtu tvári a charakterov totiž žije (ne)ustále. Akoby odjakživa spolu s ľudstvom a v ňom a vďaka nemu.

V rozprávke by naši predkovia rozprávali a či napísali(!), že neje a nespí, ale bdie a všetko, čo sa deje, pozorne sleduje. No a toto priam mystické všetko (lebo je v ňom zároveň prítomný aj každý) ukladá do bezodnej truhličky, z ktorej to nespočítateľné množstvo príbehov a poučení (potešení) v nich môže vybrať každý. Ba – na rozdiel od rozprávky – nemusí splniť ani množstvo ťažkých úloh, aby mohol zdvihnúť veko vekov. Stačí len záujem a chuť.

Taká láskavá je k nám literatúra – „bytosť“ v mnohých podobách… Naše zrkadlo a stále, hoci popísaný, papier s veľkým množstvom prázdneho miesta. Priestoru na nedopísaný (pre mladších možno legendárny nekonečný) príbeh.

V súčasnom pandemickom zovretí vírusu svet akoby (konečne!) spomalil. Pribrzdil svoj miestami až nezmyselne rýchly cval. Či vlastne spomalili ľudia. Spútaní zvonku „reťazami“ karantén a obmedzení si paradoxne uvoľňujeme svoje vnútra. Čistíme povinne nielen povinné rúška z tvárí, ale aj nepovinne (ne)povinné vzťahy a svety. Teda – môžeme. Stačí len záujem a chuť.

Tak je to. Môžeme spomaliť, pustiť sa do očisty, spozornieť a spájať sa. Vedome a či nevedome. Aj (stará dobrá aj mladá „jará“) literatúra a jej tvorenie ponúka odjakživa ono spomalenie, čistenie (sa), spozornenie a spájanie. Vedome a či nevedome. Aj v časoch pandemických. Otvorme tú bezodnú (nie však Pandorinu!) truhličku a spomeňme si v tomto zmysle a či v téme aspoň na Boccacciov Dekameron, Márquézovu Lásku v čase cholery a Sto rokov samoty, Borgesove Dejiny večnosti a Knihu z piesku… Alebo hoci na Jarošovu Tisícročnú včelu a viaceré apokryfické prózy Petra Karvaša či Jána Lenča už priamo z našich končín. Alebo aj na zdanlivo „protipolné“ a oslobodzujúce humoresky Ema Bohúňa, Smrekove Písané na sude alebo na srdcia rozochvievajúcu Sládkovičovu poému Marína a Kostrovu báseň Ave Eva… Truhlička je bezodná, navyše koľko ľudí, toľko literárnych chutí. Stačí len záujem a chuť.

Náš časopis ponúka priestor pre všetkých tvorivcov. Posielajte svoje myšlienky v prozaickej a či básnickej forme. Najlepšie keď sa budú formálnymi aj obsahovými atribútmi čo najviac približovať umeleckej literatúre, no radi prijmeme aj publicistické texty a dokumentárne postrehy… Napíšte a pošlite to, s čím sa chcete podeliť aj s ostatnými. Tematicky vaše texty vôbec nemusia súvisieť s „koronárnym svetom“ vonkajším a či vnútorným. Spolu budeme vytvárať zaujímavú mozaiku v osobitnej rubrike, ktorú nepostihne osud indických mandál. Redakciou portálu vybraté príspevky zatiaľ určite na portáli ostanú a možno z nich po čase bude aj tlačená kniha… Spoločná a či vaša vlastná.

Svoju tvorbu posielajte napísané v textovom súbore Word na adresu redakciaonline@literarnytyzdennik.sk, do predmetu uveďte heslo LITERATÚRA A TVORBA.

S názvom/titulkom príspevku a podpisom (umeleckým pseudonymom) autora. Každé dielo bude charakterizovať aj ilustračná fotografia, najlepšie vlastná. V rámci rešpektovania autorských práv nemôžeme použiť všetko, čo nájdete na internete. Existujú však stránky, ktoré to umožňujú zdarma, ale treba ich korektne uviesť ako zdroj. Prípadne ilustračnú fotografiu a či kresbu doplní redakcia.

Redakcia nezodpovedá za obsah uverejnených príspevkov a vyhradzuje si právo na výber zo zaslaných príspevkov. Nebudeme uverejňovať príspevky propagujúce násilie, rasizmus, diskrimináciu či hanobenie skupín obyvateľstva, ako aj obsahujúce nadbytočné vulgarizmy a potláčajúce základné práva a slobody.

Redakcia v prípade publikovaných príspevkov nebude zasahovať do ich obsahu. Vyhradzuje si však právo uskutočniť menšie zásahy v podobe formálnych úprav.

Ilustračné foto: pixabay.com