Maľba roka triu začínajúcich maliarok

740

Lucia Oleňová, Eva Hettmerová a Jana Zatvarnická sú mená troch mladých umelkýň, čerstvých víťaziek súťaže Maľba. Výsledky 14. ročníka súťaže, ktorá zviditeľňuje a podporuje talenty spomedzi nastupujúcej novej generácie profesionálnych maliarov, slávnostne vyhlásili v bratislavskej galérii Nedbalka. Ako ďalej agentúru SITA za organizátorov informoval Tomáš Turčan zo spoločnosti Grape PR, o cenu určenú pre nastupujúcu generáciu profesionálnych maliarov do 35 rokov sa tento rok uchádzalo spolu 96 umelcov. Trojica víťaziek získala nielen uznanie medzinárodnej odbornej poroty, ale od organizátorov súťaže aj finančnú podporu do budúcej tvorby 20-tisíc eur. Dvadsiatka diel, ktoré sa prebojovali do finále je vystavená do konca októbra v galérii Nedbalka. Súťaž doteraz pomohla v začiatkoch kariéry viacerým dnes už známym menám súčasného slovenského výtvarného umenia, ako sú maliari Erik Šille, Ján Vasilko, Andrej Dúbravský, Monika Pascoa Mikyšková či Žofia Dubová.

Autorkou umelecky najkomplexnejšej práce 14. ročníka súťaže Maľba je podľa hodnotenia medzinárodnej poroty Lucia Oleňová. Tá získala za svoje dielo The Immense dept na strihanom a zošitom plátne nielen titul, ale tiež najvyššiu odmenu 10-tisíc eur. Porota podľa jej predsedu Daniela Balabána „ocenila výnimočný experimentálny, formálny ako aj technický aspekt víťazného diela. Napriek tomu, že autorka patrí k jedným z najmladších finalistov, presvedčila svojím odhodlaným prístupom a odvahou riskovať“.

Druhú priečku obsadila a 6 500 eur si odniesla Eva Hettmerová s maľbou Seeking butterflies. Maľba zaujala porotu svojou expresivitou a autentickosťou, „ktoré v jednoduchom geste prináša silné posolstvo“. Tretie miesto a odmena 3 500 eur patrí Jane Zatvarnickej za olejomaľbu Reflection. Porotu zaujalo spájanie maľby s rôznymi disciplínami, ako je archeológia, speleológia či antropológia.

Prihlásené maľby posúdila v dvoch kolách medzinárodná porota zložená z výtvarných umelcov, teoretikov, kurátorov, galeristov a pedagógov. V prvom kole vybrala 20 finalistov a následne z nich tento týždeň určila troch víťazov. Tentokrát boli členmi jury britská galeristka Rózsa Farkas, riaditeľka Východoslovenskej galérie a kurátorka Dorota Kenderová a Róna Kopeczky, francúzsko-srbská historička umenia a kurátorka, v súčasnosti pôsobiaca v Budapešti. Porote predsedal známy český maliar a pedagóg Daniel Balabán. Viac informácií o umelcoch, ich víťazných dielach a o súťaži možno nájsť na webstránke www.malbaroka.sk.