Maratón čítania s Linkou detskej istoty

652

Vo štvrtok dňa 30. mája 2019 sa bude konať už 12. ročník najpočetnejšieho detského čitateľského maratónu na Slovensku s názvom ČITAJME SI. Organizátorom podujatia je Linka detskej istoty, n. o., ktorá aj týmto spôsobom reaguje na podnety detí z poradenskej Linky pre deti a mládež 116-111. Veľa hovorov, asi 30 percent, sa nedá označiť inak ako volanie detí po väčšej pozornosti zo strany dospelých, telefonáty sa týkajú aj detských záujmov, nedostatku aktivít a nudy.

Projekt má ambíciu posilniť aktivity, ktoré podporujú čítanie u detí, pretože pre rozvoj osobnosti dieťaťa i mladého človeka má kniha nenahraditeľný význam.

Pomáha poznať hodnoty, rozlišovať dobro a zlo, akceleruje rozvoj reči a slovnej zásoby. Vytvára priestor pre tvorivosť, dáva možnosť v ohraničenom čase na identifikovanie sa s postavami, ponúka chvíle intimity, možnosť byť sám so sebou, relaxovať. Dáva možnosť naberať množstvo informácii, inšpirácii, vedomostí, porozumieť pojmom.

Podujatie spoločného čítania chceme využiť aj na prekonanie doterajšieho rekordu z roku 2018, keď naraz čítalo 46 040 detí na celom Slovensku. Samozrejme nám nejde len o lámanie rekordov, hlavným cieľom tohto 6-hodinového čitateľského maratónu je predovšetkým pritiahnuť deti a mládež ku knihe.

Čítať sa bude v mnohých knižniciach, školách a kluboch po celom Slovensku od 9. do 15. hodiny. V rámci PR podujatia k detskému čitateľskému maratónu sa koná stretnutie od 15. do 16, 30 hodiny v kníhkupectve Panta Rhei v AUPARKU v Bratislave, kde budú čítať a besedovať na temu deti a čítanie žiaci a pani učiteľka Petra Patáková zo ZŠ Wonderschool v Dúbravke. Na besede sa zúčastnia aj zástupcovia vydavateľstva SLOVART, kníhkupectva Panta Rhei, Eva Dzurindová – riaditeľka Linky detskej istoty, n. o., psychológovia, pedagógovia a ďalší hostia. Výsledok detského čitateľského maratónu bude vyhlaseny na záver podujatia (po sčítaní počtu čítajúcich detí z celého Slovenska) približne o 16, 30 hodine.

Viac Saša Petrášová z Vydavateľstva SLOVART: „Aj tento rok sme hrdým partnerom podujatia. Hostkou podujatia bude aj naša redaktorka a autorka Katarína Škorupová. Z jej novinky V krajine rozprávok sa bude tento rok čítať na podujatí v kníhkupectve. Kniha, ktorá nedávno vyšla v našom vydavateľstve, je zbierkou známych ľudových príbehov, ktoré sú však vtipne a moderne prerozprávané. Knihu ilustroval Bystrík Vančo a nájdete v nej desiatku rozprávok o zvieratkách, vodníkoch aj kráľoch, škriatkoch či šašoch.“

Ako uvádza hlavný organizátor – Linka detskej nádeje -, krstnou mamou podujatia ČÍTAJME SI je už od samého začiatku spisovateľka Oľga Feldeková. Špeciálne poďakovanie patri aj partnerom, ktorí každoročne bezplatne pomáhajú tento detsky čitateľsky maratón realizovať: Je to Vydavateľstvo SLOVART, KO&KA tlačiareň K-print, prepravná spoločnosť Geis, kníhkupectvo Panta Rhei, Slovenská asociácia knižníc, Spolok slovenských knihovníkov a knižníc a miestni organizátori, teda knižnice, školy a školské kluby.