Medzinárodný festival umenia ponúkne takmer štyridsať podujatí

1126

Medzinárodný festival Trans/Misie 2019, ktorého organizátorom je Štátne divadlo Košice s podporou Ministerstva kultúry SR, ponúkne pre návštevníkov takmer štyridsať podujatí rôznych žánrov. Od 8. do 14. septembra si na svoje prídu milovníci divadla, hudby, výtvarného umenia, histórie, street artu, hraného i dokumentárneho filmu. V tlačovej správe o tom informoval Svjatoslav Dohovič zo štátneho divadla Košice.

“Podobne ako pred rokom pri premiérovom ročníku spoločného projektu divadiel so šiestich krajín v poľskom Rzeszowe, aj v tomto roku bude festival prebiehať formou národných dní a bude venovaný jednej hlavnej téme – 30. výročiu udalostí roku 1989,“ uviedol Dohovič. Prvý a posledný deň festivalu bude patriť Slovesnku, druhý a tretí deň bude litovsko – ukrajinský, respektíve ukrajinsko – litovský, štvrtý deň bude patriť Poľsku, piaty Maďarsku a šiesty bude český. Program jednotlivých dní zastrešujú partnerské divadlá projektu – Štátne divadlo Košice, Teatr im. Wandy Siemaszkowej z poľského Rzeszowa, divadlo Csokonai Nemzeti Szinház z maďarského Debrecína, Národné divadlo moravskosliezske z českej Ostravy, Národného akademického ukrajinského činoherného divadla M. Zaňkoveckej z Ľvova a Palác kultúry v litovskom meste Trakai. „V programe sú divadelné predstavenia rôznych žánrov, výstavy o zlomových udalostiach roku 1989, besedy s ich priamymi účastníkmi, ale aj tými, ktorých totalitný režim prenasledoval. Chýbať nebudú koncerty vážnej hudby v podaní dvoch filharmónií, ale aj malého komorného telesa a mnohé ďalšie podujatia,“ informuje Dohovič.

Hneď prvý deň festivalu, v nedeľu 8. septembra, čakajú návštevníkov aj dve netradičné podujatia. Ešte pred otvorením festivalu sa priamo v centre mesta otvorí Slobodná zóna – divadelný happening vytvorený špeciálne pre toto podujatie a vystúpenie na motívy hry košického dramatika Karola Horáka – Košickí mučeníci.

Okrem pestrého programu festivalových podujatí organizátori ponúknu aj viacero sprievodných aktivít. V priestore za Historickou budovou Štátneho divadla Košice vyrastie festivalové mestečko, ktoré bude nielen informačným centrom festivalu, ale aj miesto príjemných festivalových stretnutí hostí festivalu, ale aj divákov pri chutnom občerstvení. Pre milovníkov street artu chystajú organizátori aj zaujímavý workshop o tvorbe grafitti. Keďže Košice sú v tomto roku Európskym hlavným mestom dobrovoľníctva, organizátori úzko spolupracujú aj s Dobrovoľníckym centrom Košického kraja a mestom Košice a dobrovoľníci sa budú starať o komfort hostí i návštevníkov festivalu.

Projekt Medzinárodného festivalu umení Trans/Misie sa zrodil v polovici júna 2017 v poľskom mestečku Lancut neďaleko Rzeszowa, kde zástupcovia divadiel zo šiestich krajín podpísali memorandum o jeho vzniku. Partnerov projektu spája prihraničná poloha, ktorá praje vzájomnému prenikaniu kultúr. “Základným cieľom festivalu, ktorý sa každoročne bude uskutočňovať v inom meste a v inom štáte, je vybudovanie spoločného priestoru, v ktorom budú zdieľané nápady a hodnoty, inšpirácia a motivácia a bude sa v ňom posúvať umelecké dianie,” dodal Dohovič.