Medzinárodný festival Živé sochy opäť na Spiši

697

Spišská Nová Ves bude už po tretíkrát hostiť unikátne podujatie, ktoré na Slovensku nemá obdobu, festival Živé sochy. Ten je v tomto roku po prvýkrát zaradený medzi TOP podujatia Košického samosprávneho kraja. Oproti predošlým dvom ročníkom sa však termín festivalu presunul z konca leta na jeho začiatok, uskutoční sa v dňoch 28. a 29. júna. Okrem populárnych slovenských živých sôch Big Names (v preklade „veľké mená“, pozn. red.) na Spiš zavítajú aj zahraniční umelci, holandský mím a majster sveta v živých sochách Frans Vogels a Austrálčanka Chae Lindeman.

Organizátori sú radi, že festival si na Slovensku našiel svoje miesto, a chcú nadviazať na divácky úspech z prvých dvoch rokov. Okrem hlavného programu nebude počas tretieho ročníka chýbať ani bohatý sprievodný program. Na námestí v uliciach Spišskej Novej Vsi návštevníci stretnú množstvo umelcov, pripravený bude aj detský program a tiež gastrozóna s koncertným pódiom. Novinkou tohto roka je mobilná aplikácia. Ide o sprievodcu, ktorý návštevníkom festivalu umožní nájsť jednotlivé sochy na námestí a predstaví osobnosti, ktoré znázorňujú. Dostupná je v slovenskom a anglickom jazyku. Vstup na podujatie je naďalej bezplatný a takto to podľa riaditeľa a zakladateľa festivalu Radovana Michalova aj ostane. ,,Nie je ľahké niečo takéto zorganizovať, ale chceme, aby bol aj naďalej festival prístupný pre všetkých. S veľkou podporou mesta a kraja sa nám to zatiaľ darí,“ uviedol.

Festival počas dvoch ročníkov navštívilo tisíce návštevníkov z celého Slovenska, ale aj Poľska a Česka. Podľa primátora mesta Pavla Bečarika živé sochy nie sú iba samoúčelnou atrakciou na fotenie. „Napĺňajú predovšetkým originálnym spôsobom edukačné poslanie. Sú živou encyklopédiou svetových i našich dejín, približujú tisíckam návštevníkov našu minulosť a historický odkaz vedcov, umelcov, dejateľov,“ poznamenal.

Domáce umelecké zoskupenie Big Names sa pravidelne prezentuje po celom svete, zastihnúť ho doma na Slovensku počas roka býva náročné. Podľa predsedu Košického samosprávneho kraja Rastislava Trnku festival Živých sôch počas predchádzajúcich dvoch ročníkov ukázal, že je to jedno z najlepších podujatí kraja. „Fascinujúce umenie živých sôch si prichádzajú pozrieť domáci aj zahraniční návštevníci, čím získava nadregionálny rozmer. Aj preto sme sa rozhodli po prvýkrát ho zaradiť medzi TOP podujatia,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Foto: webové stránky mesta Spišská Nová Ves