Mesiac fotografie ponúka Nežnú revolúciu aj svetové mená

663

Slávne mená svetovej fotografie, ako napríklad Joan Fontcuberta, Cédric Delsaux či skupina AES+F, ale aj oslavu 30. výročia revolučných udalostí Novembra 1989 avizuje Mesiac fotografie. November v hlavnom meste tradične patrí medzinárodnej prehliadke fotografickej tvorby: Mesiac fotografie. Do konca novembra prinesie spolu 31 individuálnych a kolektívnych výstav a rad sprievodných akcií. Okrem spomínaných hviezd fotografie stojí za pozornosť aj retrospektíva tvorby osobnosti českej inscenovanej fotografie Vladimíra Židlického (1945). Agentúru SITA o tom za organizačný tím informovala Katarína Selecká.

K 30. výročiu novembra 1989 sa preto viaže nielen výstava Sametová/Nežná, ale aj výstava o Slušoviciach či výstava Love-Krowe Witolda Krassovského o svete nezávislej kultúry v Poľsku v 80. rokoch. Výstavy Projekt 17/11 a Visegrád 30 rokov po páde berlínskeho múru zas zdokumentujú aktuálny stav kultúr, ktoré sa zbavili komunizmu.

Ťahákom medzinárodnej fotografickej prehliadky bude svetoznáma ruská umelecká skupina AES+F, ktorej intermediálna tvorba zahŕňa fotografiu, videoart a digitálne technológie. Skupina prinesie výstavu v bratislavskom Dome umenia súbor The Feast of Trimalchio. Organizátori Mesiaca fotografie avizujú „luxusnú výstavu“ monumentálnych video inštalácií a série veľkoplošných digitálnych ‘malieb‘, ktoré sú vizuálnou interpretáciou Satyriconu od básnika Nerovho Ríma, Gaia Petronia Arbitera.

Ďalšou avizovanou hviezdou festivalu je Joan Fontcuberta, ktorý využíva médium fotografie ako základ svojej konceptuálnej tvorby. Ako fotograf, ale i spisovateľ, editor a kurátor sa intenzívnejšie venuje vzťahu fotografie a pravdivosti. V Galérii mesta Bratislavy predstaví súbory s názvom Gastropoda a Trauma. V prípade oboch autor pristupuje k fotografii ako k živému organizmu. V projekte Gastropoda sa venuje „metabolizmu fotografií“, v Traume zas pozoruje, čo sa stane, keď fotografia prestane zobrazovať realitu v dôsledku degradácie chemikálií citlivých na svetlo.

Nielen pre mladšie ročníky má byť lákadlom výstava Cédrica Delsauxa. Francúzsky fotograf patrí k umelcom, ktorí svojou tvorbou v divákovi často vyvolávajú znepokojenie. Známa je napríklad jeho futuristicko – apokalyptická séria fotografií Dark Lens, ktorú ocenil aj režisér Hviezdnych vojen George Lucas. V Stredoeurópskom dome fotografie predstaví súbor Welcome to The Dark Corporation (Vitajte v temnej korporácii).

Z kolektívnych výstav by mala zaujať prehliadka Ozveny festivalu La Gacilly-Baden 2019 v Zoya Gallery. Ukáže výber diel deviatich svetoznámych autorov, ktorí sa zúčastnili na projekte Hymnus na zem. Organizátori tiež dávajú do pozornosti prezentáciu Leica Oskar Barnack Award v Galérii Z a retrospektívu 50 rokov tvorby Vladimíra Židlického (1945) v Danubiane. Židlický, český fotograf svetového významu, sa preslávil experimentmi s dedičstvom klasických umeleckých disciplín. Jeho práce sú zastúpené v mnohých významných verejných aj súkromných zbierkach, napríklad aj v Centre G. Pompidou v Paríži či v Múzeu moderného umenia v New Yorku. Individuálne výstavy budú mať aj viacerí domáci fotografovia ako Robo Kočan alebo Martin Kochan.

V rámci sprievodných aktivít stojí za pozornosť prednáška Joana Fontcubertu, konferencia Fotografia ako umenie o slovenskej fotografii od 20. do 60. rokov 20. storočia a komentovaná prezentácia najčerstvejších knižných počinov z oblasti fotografie. Sprievodný festival Mesiaca fotografie – festival OFF Bratislava sa uskutoční od 31. októbra do 15. novembra v OC Dunaj. Viac podrobností o programe Mesiaca fotografie 2019 nájdete na https://www.sedf.sk.