Mesto pod maskou

728

Je v tom akási podivná zákonitosť, že nás oveľa viac lákajú krajiny tam kdesi v diaľke, a tak mnohí Česi celkom obstojne poznajú Vysoké Tatry a takisto hocijaký zámok na Slovensku, no ak má prísť na lámanie chleba, svoje – a donedávna aj naše – hlavné mesto poznajú viac-menej len z počutia, a tak okrem Hradčian a námestia Staromestského a Václavského je všetko okolo krajina neznáma. A popri tom práve v tejto knihe sa ponúka prechádzka po netradičných miestach a zákutiach Prahy, ktoré skrývajú nejedno tajomstvo a prekvapenie.

Je vhodné, ak má ašpirant na túlačky po spomínaných končinách poruke spoľahlivého sprievodcu – ak nie živého, tak aspoň bedeker, čo pre túto príležitosť pripravil znalec dejín tohto mesta a jeho štvrtí, ktorým je v tomto prípade Petr Ryska a jeho objemná dvestotridsaťdvastranová výpravná publikácia Praha neznáma.

Publikácia poskytuje záruku, že záujemca o toto mesto nezablúdi, nájde svoj cieľ a že po skončení svojho putovania rád skonštatuje, že únava z ciest po Prahe stála za to, keď sa v rozpätí niekoľkých hodín pred ním odkryla zašlá sláva Barrandovských terás a voľakedajšieho avantgardného plaveckého bazéna, ktorého torzo sa ešte aj dnes týči nad mestom – žiaľ, už len ako ruina, aby pre seba objavil aj ďalšiu „zlatú uličku“ v Střešovičkách, v ktorých ho nečakajú davy turistov, ako v tej hradčianskej. A poteší ho aj to, že tu nemusí platiť vstupné a že ho privíta takisto malebný Nový svet, no hádam o čosi viac existencia voľakedajšej kolónie Na slatinách, kde tak ako pred desaťročiami ešte aj dnes, na začiatku 21. storočia, žijú ľudia – aj to je Praha minulosti i dnešných dní.

Ryskova kniha má ešte jeden rozmer navyše, a tým je spoľahlivý sprievodca, ktorý záujemcovi odpovie, čo je Rafanda, ako i to, kde stála obecná škola, čo vytvára bohnickú mozaiku s cintorínom bláznov, kde na vás padne čudesný závan z iných svetov… Príjemným osviežením potom je luxusná štvrť boháčov, nazvaná Ořechovka, kde každý dom má svoje dejiny, ktoré pripomínajú jeho majiteľov, často známe a populárne osobnosti minulých čias. A tak čitateľovi tejto pútavej knižky, ilustrovanej päťstodvadsiatimi dvomi kvalitnými farebnými fotografiami a takisto orientačnými mapkami opisovaných častí Prahy, zostáva len súhlasiť so spisovateľom Karlom Čapkom, ktorý tvrdil, že stanovený cieľ obísť široký okraj tohto mesta nie je len turistika, ale je to tak trochu aj výskum neznámych oblastí, a teda dobrodružstvo.

Veď, napokon, čo môže byť krajšie ako objavovanie nepoznaných kútov vlasti?

Petr Ryska
PRAHA NEZNÁMA
Praha: Grada Publishing, 2016, 1. vyd., 232 s., ISBN 978-80-247-5651-6