Milan Rastislav Štefánik na Bratislavskom hrade

1027

Milan Rastislav Štefánik: Generál – Osloboditeľ. Taký je názov výstavy na Bratislavskom hrade. Obsažná výstava autorského kolektívu Miloslav Čaplovič, Branislav Panis a Radoslav Ragač predstavuje osobnosť M. R. Štefánika v celej šírke jeho životných osudov a dokonanej činorodej práce od narodenia až po tragickú smrť. Návštevníci majú možnosť spoznať Štefánika ako študenta, astronóma, vojaka, diplomata, ale aj ako zberateľa. O podrobnostiach informovali autori novinárov tesne pred otvorením výstavy v utorok 29. 10. popoludní.

„Nič mi nebolo nemožné, lebo som chcel,” je Štefánikov citát, ktorý výstavu v Rytierskej sieni, rozdelenú do troch veľkých celkov, uvádza. Vstupná časť mapuje osudy Štefánikovho odkazu od všeobecnej úcty v medzivojnovom období, cez deformácie až po snahu komunistického režimu vymazať ho z dejín. Spoluautor výstavy R. Ragač upozorňuje na kroniku Košarísk, ktorú si môže verejnosť pozrieť po prvý raz: „Je tam záznam z prvej národnej púte na Bradlo v roku 1990, ktorá bola obnovená po páde komunizmu. Zúčastnil sa na nej napríklad aj prezident Václav Havel a Alexander Dubček ako predseda Národného zhromaždenia.“

Súčasťou výstavy je aj film, ktorý sa venuje výrokom Štefánika. „Je to odkaz, ktorý tým, že zomrel mladý, nemohol zanechať nasledujúcim generáciám. Tak sme urobili aspoň výber jeho citátov, ktorý sme dali do historického kontextu,” doplnil spoluautor výstavy M. Čaplovič.

Výstava ponúka veľa zaujímavých výtvarných diel, objekty zo Štefánikovej pozostalosti a aj predmety, ktoré dokumentujú jeho zberateľskú vášeň a umelecké sklony. Nechýba kópia posmrtnej masky a rúk. Generálny riaditeľ SNM Branislav Panis pre TASR uviedol, že pri hľadaní predmetov na výstavu jej autori našli aj vrecúška, ktoré Štefánik používal na cestách a odkladal si do nich mince.

Z ciest si Štefánik priniesol aj cenné suveníry. Napríklad  Gauguinove drevoryty a tie sú, prvýkrát prezentované na Slovensku. Slávny maliar totiž pôsobil na Tahiti, kde bol v roku 1910 počas astronomickej expedície aj Štefánik.

Tretiu časť výstavy predstavuje priestor s interaktívnym stolom, ktorý zaujme určite nielen mladých návštevníkov výstavy. „Môžu tu obdivovať zdigitalizované príbehy, predmety M. R. Štefánika zasadené v kontexte. Na výstave vidíte množstvo predmetov, nie všetky sme dokázali dostať do plochy 400 štvorcových metrov, tak sme využili moderné technológie. Digitalizovali sme stovky fotografií, ktoré je možné si prehliadať práve za pomoci modernej techniky,” uzavrel Peter Barta, riaditeľ Historického múzea SNM.

Dodávame, že výstava potrvá do 29. marca 2020 a potom bude reinštalovaná v Národním múzeu v Prahe.

Foto: Igor Válek