Mladé hudobné talenty v Redute

621

Ako informuje agentúra SITA, mladé hudobné talenty zo zahraničia zahrajú v utorok 14. mája v bratislavskej Redute. V Malej sále Slovenskej filharmónie sa o 19. hodine predstavia traja interpreti, čínsko-nemecký huslista Leonard Fu, izraelský klavirista Daniel Golod a taliansky klavirista Gabriele Strata. Ako agentúru SITA informovala tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie Martina Tolstova, publikum si v ich podaní vypočuje diela od Wolfganga Amadea Mozarta, Leoša Janáčka, Franza Schuberta, Franza Liszta a Bélu Bartóka.

Slovenská filharmónia prináša koncerty nádejných interpretov klasickej hudby z celého sveta v rámci cyklu Hudobná mozaika v spolupráci s International Holland Music Sessions (IHMS). Táto organizácia usporadúva majstrovské kurzy vedené poprednými umelcami súčasnosti pre laureátov najvýznamnejších svetových medzinárodných súťaží a následne organizuje ich koncertné turné v popredných sálach Holandska vrátane Concertgebouw Amsterdam, ako aj ďalších európskych štátoch.

Čínsko-nemecký huslista Leonard Fu vyhral ocenenia na viacerých interpretačných súťažiach. Ceny získal napríklad na Medzinárodnej husľovej súťaži Andreu Postacchiniho v talianskom Ferme a na medzinárodnej husľovej súťaži Rodolfa Lipizera v talianskej Goricii. Je tiež laureátom Veľkej ceny TONALi 2014 v Hamburgu a Medzinárodnej husľovej súťaže Josepha Joachima v Hannoveri v roku 2018. S vlastným sláčikovým kvartetom Tempest String Quartet vyhral Medzinárodnú súťaž komornej hudby ENKOR, ako aj cenu Honor’s Ensemble Award New England Conservatory (NEC). V súčasnosti študuje na New England Conservatory of Music v Bostone v triede slávneho komorného hráča a pedagóga Donalda Weilersteina, dlhoročného prvého huslistu Cleveland Quartet.

Leonarda Fu bude na klavíri sprevádzať izraelský klavirista Daniel Golod. Golod v roku 2013 vyhral spolu s Annou Oliviou Amayou Farias a Leonardom Fu 1. cenu a špeciálnu cenu nemeckej nadácie Musikleben na súťaži Jugend musiziert v kategórii klavírna komorná hudba.

Talentovaný taliansky klavirista Gabriele Strata sa predstaví v druhej časti koncertu. Nedávno získal prvú cenu na prestížnej talianskej klavírnej súťaži XXXV. Premio Venezia. Zo súťaže si tiež odniesol plaketu prezidenta Talianskej republiky a medailu talianskeho senátu. Za svoje umelecké úspechy získal v roku 2016 medailu talianskeho parlamentu. Gabriele Strata pravidelne účinkuje v Taliansku i ďalších štátoch Európy a v USA. Momentálne je študentom magisterského stupňa na Yale School of Music pod vedením Borisa Bermana, dodala Tolstova.

Ilustračné foto: pixabay.com