Na Bratislavskom hrade otvorili svetovú výstavu

522

Ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková a generálny riaditeľ Slovenského národného múzea Branislav Panis otvorili na Bratislavskom hrade digitálnu výstavu, ktorá sa okrem Bratislavy nachádza iba v Soule a Kyjeve. Slovensko sa tak zaradilo medzi 3 najmodernejšie krajiny na svete múzejných trendov 21. storočia.

 „Otvorením digitálnej výstavy na Bratislavskom hrade sa Slovensko zaradilo medzi štáty s najmodernejšími múzejnými trendmi 21. storočia. Progresívnou formou prezentujeme návštevníkom kultúrne dedičstvo Slovenska prostredníctvom digitálnych technológii. Výstava tohto druhu je iba v Soule, Kyjeve a od dnešného dňa aj v Bratislave. Dôležitým aspektom je aj ich archivácia pre budúce generácie,“ uviedla ministerka Ľubica Laššáková.

Celý projekt vznikol v spolupráci Ministerstva kultúry SR, Slovenského národného múzea a Národného osvetového centra. Prvá prezentácia digitálnych technológií pre verejnosť bola prezentovaná na technologickej výstave IXPO 2019. Hlavným ideovým zámerom takejto výstavy je ukázať návštevníkovi a širokej verejnosti kultúrne dedičstvo atraktívnym digitálnym spôsobom. Najmodernejšie technológie zabezpečia zachovanie výstav alebo expozícií v digitálnom svete aj po ich ukončení vo forme virtuálnych prehliadok. Atraktivita múzejných expozícií prispeje aj k rozšíreniu ďalších múzejných a iných výstav v digitálnom svete.

„Nové technológie postupne, čím ďalej tým viac, prenikajú do prostredia múzeí. Nemôžu byť však samoúčelné. Pri ich tvorbe je potrebná veľká miera invencie a originality, rovnako ako aj výskum. Ak budú tieto predpoklady spojené, zaujmú návštevníkov a vhodným spôsobom doplnia naše zbierkové predmety, ktoré sú a navždy aj zostanú ústredným bodom našej činnosti,“ hovorí generálny riaditeľ Slovenského národného múzea Branislav Panis.

Ministerstvo kultúry SR počíta do budúcnosti s rozširovaním obsahu týchto riešení, a to najmä spracovaním virtuálnych výstav a expozícií tak, aby sa zachovala ich podoba aj v tejto novej virtuálnej forme. Záujemca bude môcť priamo v múzeu, doma alebo v škole navštíviť touto formou kultúrnu inštitúciu, čím sa bude zvyšovať aj všeobecný prehľad a informovanosť populácie.

Foto: SNM