Na festivale Jeden svet ocenili dokument Hluché dni

571

V nedeľu 13. 10. 2019 sa skončila bratislavská časť 20. ročníka Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet, ktorá vyvrcholila vyhlásením víťaza jeho súťažnej sekcie Slovensko a Česko za ľudské práva. Tohtoročnú hlavnú cenu získal dokument Hluché dni (2019) režiséra Pavla Pekarčíka. Poviedkový film, ktorý mal slovenskú premiéru práve na Jednom svete, predstavuje príbehy a sny siedmich nepočujúcich detí z rómskych osád Petrová, Spišské Bystré, Kecerovce a Luník IX.

O víťazstve Hluchých dní rozhodla medzinárodná porota v zložení Jan Gebert, Alexandra Kandy Longuet a Marek Kuboš. „Metaforický, inovatívny a pritom skúsený film, ktorý sa miešaním jemnej fikcie a dlhodobého pozorovania a dokumentovania dostal blízko ku svojim protagonistom. Pomáha pochopiť životné podmienky ľudí, ktorí žijú na okraji v už aj tak vylúčených komunitách. Veľmi osobné filmárske gesto, ktoré vraví veľa s použitím mála. Posledný filmový obraz je taký silný, že zostane ešte dlho v pamäti,“ odôvodnila svoje rozhodnutie porota, ktorá vyberala z celkovo desiatich titulov.

„Rád by som sa poďakoval porote festivalu Jeden svet za to, že ocenila príbehy rómskych detí. Možno budú teraz trošku menej ‚neviditeľné’. Ďakujem aj samotným hlavným hrdinom a ich rodinám za to, že nám, filmárom, dovolili zachytiť ich životy v ich plnej autenticite,“ vyjadril sa na margo víťazstva Pekarčík, ktorý protagonistov svojho filmu nakrúcal a navštevoval od roku 2012. „Bol by som rád, ak by sme si aj vďaka nášmu filmu uvedomili, že tie decká majú rovnaké sny a radosti ako naše deti. Nezáleží na tom, či je dieťa čierne, biele, fialové alebo marťanské, či počuje alebo nie, či rozpráva alebo nie. A o tom by tento film mal byť: mal by spájať,“ dodal filmár.

Porota tiež udelila dve špeciálne ceny. Tie získali snímky Dálava (2019) režiséra Martina Marečka a Kibera: Príbeh slumu (2018) od dokumentaristu Martina Páva.

Jubilejný 20. ročník Jedného sveta, ktorý sa niesol v duchu témy Stratení v súčasnosti, sa v Bratislave konal od 9. do 13. októbra a záštitu nad ním prevzali prezidentka SR Zuzana Čaputová, primátor mesta Bratislava Matúš Vallo a starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová. Festival tento rok ponúkol viac ako 40 filmov, z ktorých mali štyri slovenskú a jeden celosvetovú premiéru. Otváracím filmom podujatia bol dokument Ukradnutý štát (2019) režisérky Zuzany Piussi. Súčasťou festivalu boli okrem projekcií filmov, vrátane 20 školských, aj diskusie, dva krsty kníh európskych autorov, verejné festivalové raňajky s hlavnými festivalovými hosťami, eko merch z dielne recyklator.org, potlačený vizuálom výtvarníčky Ivany Šátekovej, výstava fotografií Tomáša Halásza a Jána Husára pred Starou tržnicou, Green Screen konferencia, interaktívna performance Polarity Party a koncert Petra Luhu & Futurelove Sibanda. „Kinosály boli často beznádejne vypredané, o diskusie aj ďalší sprievodný program bol živý záujem. Je to skvelý pocit, vidieť, že Jeden svet zaujal tak širokú škálu divákov, že témy, ktoré sme zvolili na tento ročník, v nich zarezonovali,“ zhodnotila festival jeho umelecká riaditeľka Diana Fabiánová.

Hosťami tohtoročného festivalu boli americká dokumentaristka Skye Borgman, švajčiarsky spisovateľ Sacha Batthyany, poľský spisovateľ Kamil Baluk, rakúsky vedec, režisér a performer Johannes Grenzfurthner, taliansky fotograf a filmár Dario Bosio, írska LGBTI aktivistka Grainne Healy či srbská dvojica dokumentaristov Sara a Dejan Markovič. Svoje filmy v súťažnej sekcii Slovensko a Česko za Olega Sencova osobne predstavili české režisérky a režiséri Theodora Remundová, Martin Páv, Martin Mareček a Veronika Janatková. Nechýbali ani hostia zo Slovenska ako Peter Kerekes, Barbora Berezňáková, Marek Kuboš, Juraj Mravec alebo spomínaní Zuzana Piussi a Pavol Pekarčík.

Festival, ktorého hlavným usporiadateľom je nezisková organizácia Človek v ohrození, po ukončení bratislavskej časti poputuje do viac ako 20 miest po celom Slovensku. Už od pondelka 14. 10. ho môžu diváci a diváčky zažiť v Košiciach a v Bardejove.

Dvadsiaty prvý ročník Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet sa uskutoční v Bratislave na budúci rok od 14. do 20. novembra.