Na Folklórnom festivale Východná bude ťahákom aj SĽUK

689

Jedným z ťahákov Folklórneho festivalu Východná 2020 bude Slovenský ľudový umelecký kolektív (SĽUK). Vystúpi s fragmentmi z programu Triptych, v ktorom predstaví svoju súčasnú tvorbu a zaspomína si aj na staršie generácie umelcov. Druhým headlinerom bude Poddukelský umelecký ľudový súbor. Na Veľkej scéne sa predstaví s predstavením Nesmrteľný tanečník. Folklórny festival sa uskutoční 2. až 5. júla v amfiteátri vo Východnej. Agentúru SITA o tom informovala Alexandra Žilavá z Národného osvetového centra (NOC).

Triptych je nový celosúborový program SĽUK-u, ktorý mal premiéru koncom minulého roka pri príležitosti 70. výročia vzniku Slovenského ľudového umeleckého kolektívu. „Pri výbere predstavenia vždy hľadíme na vysokú autorskú, umeleckú i interpretačnú úroveň,“ vysvetlil riaditeľ umeleckej prevádzky Maroš Červenák. Ako dodal, je to najnovší program v ich repertoári, pričom predstavuje nielen súčasnú tvorbu, ale zároveň je odkazom na „zlatý fond” SĽUK-u, ktorý vytvárali staršie generácie našich umelcov.

SĽUK počas svojej existencie zavítal na festival do Východnej už veľakrát. Len od roku 2007 účinkoval deväťkrát s rôznymi hudobno-tanečnými programami. „Ľudia sa na nás často obracali s otázkou, prečo sme vystúpenie SĽUK-u naplánovali na Malú scénu. To bol tiež jeden z dôvodov, aby sme oslovili jedno z našich troch profesionálnych telies aj na 66. ročník. Na Východnej sa, pochopiteľne, predstaví už na Veľkej scéne,“ potvrdil generálny riaditeľ NOC Michal Bartók.

Vystúpenie SĽUK-u je naplánované na druhý festivalový deň, piatkový večer 3. júla. Poddukelský umelecký ľudový súbor vystúpi v prvý večer podujatia.

Folklórny festival Východná organizuje Národné osvetové centrum, štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR, ktorá podporuje rozvoj kultúrnych, osvetových a umeleckých aktivít v miestnych a regionálnych podmienkach. Všetko o Folklórnom festivale Východná 2020 nájdete na www.festivalvychodna.sk.