Na Slovensku v marci odštartuje filmový festival Febiofest

476

Na Slovensku ani v tomto roku nebude chýbať jeden z najväčších a najstarších filmových festivalov. Už 27. ročník Medzinárodného filmového festivalu Febiofest Bratislava sa uskutoční od 11. do 17. marca s hlavným programom v kinách Lumiere a Mladosť a so sprievodným programom, koncertami a párty vo V – klube. Program festivalu bude zameraný nielen na filmových fajnšmekrov, ale aj pre širšie publikum rôznych žánrov.

„Bratislava ako rýchlo rastúce hlavné mesto potrebuje mať jeden hlavný reprezentatívny filmový festival. Febiofest má na to najlepšie predpoklady – svojou tradíciou, odvážnym filmovým programom a výrazným rozvojom programu pre domácich i zahraničných filmových profesionálov,“ uviedol umelecký riaditeľ festivalu Ondrej Starinský. Stálou ambíciou festivalu je objavovať a prinášať neopozerané a kvalitné filmové tituly zo svetových festivalov, novinky z domáceho slovenského i českého filmu, predstavovať výnimočných hostí, silný Industry program pre producentov, filmových profesionálov, študentov filmov a oslovovať nové divácke skupiny.

Festival sa tento rok predstavuje novým vizuálom, ktorý pomohla vytvoriť kreatívna agentúra JANDL. „Veríme, že zaujme a osloví nielen skalných festivalových návštevníkov, ale aj celkom nových, ktorí dajú tohtoročnej novej várke ‚Febiofilmov´ šancu možno po prvýkrát. Cielime hľadáčikom aj na nových divákov, zaostrujeme opäť na dobrý film,” dodáva nová výkonná riaditeľka Ľubica Orechovská.

Tohtoročný festival prinesie počas siedmich dní vyše sto snímok, medzi nimi v premiérach nové slovenské filmy, ktoré zaujali aj na svetových festivaloch ako Berlinale či Rotterdam. Taktiež si diváci pozrú oceňované a výnimočné zahraničné tituly, ktoré majú na konte uvedenia na festivaloch ako Cannes, Benátky či Toronto, diela klasikov, nočné projekcie i rozšírený detský filmový program.

Medzinárodný filmový festival Febiofest Bratislava, ktorého 27. ročník sa uskutoční od 11. do 17. marca 2020 v bratislavských kinách Lumiere a Mladosť a vo V-klube, ponúkne aj nové filmy z prestížnych svetových filmových festivalov v Toronte, Rotterdame, Benátkach a Cannes a priestor v programe dostane i niekoľko aktuálnych nominantov na Oscara.

Z nich sa dosiaľ organizátorom Febiofestu podarilo získať štyri snímky, medzi nimi napríklad macedónsky dokument Honeyland dvojice tvorcov Ljuba Stefanova a Tamary Kotevskej. Film divákov a diváčky zavedie na Balkán, do dediny v odľahlých horách, kde neexistuje elektrina ani tečúca voda. Žije tam Hatidze Muratova, posledná z rodu včelárov, ktorí si na živobytie zarábajú výrobou malého množstva medu. Jej pokojný život však naruší kočovná rodina, až napokon vyjde na povrch rozpor medzi prírodou a ľudstvom, súladom a svárom, ale aj vykorisťovaním a udržateľnosťou.

Ďalším nominantom na Oscara, ktorý bude mať v programe Febiofestu svoje miesto, je anglicko-sýrsky dokument Pre Samu režisérskej dvojice Waad Al-Khateab a Edwarda Wattsa. Snímka je akýmsi ľúbostným listom matky dcére, intímnym a zároveň epickým príbehom vojny. Waad Al-Khateab opisuje svoj život počas piatich rokov neutíchajúcich konfliktov v sýrskom meste Aleppo, pričom jej kamera zachytáva okrem iného aj snahu vyriešiť ťažkú dilemu – pýta sa, či má utiecť z mesta, aby ochránila život svojej dcéry, hoci to bude znamenať, že sa vzdá boja za slobodu, ktorému už tak veľa obetovala.

Festival ponúkne tiež poľsko-francúzsku drámu Corpus Christi režiséra Jana Komasa. Snímka, ktorá získala na Festivale poľských hraných filmov v Gdyni 11 ocenení, je príbehom Daniela, ktorý v záchytnom centre pre mladistvých zažije duchovnú premenu. Keď sa však chce stať kňazom, bránia mu v tom záznamy v registri trestov. Pošlú ho teda učiť sa stolárinu do malého mesta, kde si ho po príchode s kňazom pomýlia, a tak napokon predsa len začne viesť celú farnosť.

Štvrtým nominantom na Oscara, ktorý Febiofest zaradil do svojho programu, je krátky animovaný film Dcera Darie Kashcheeva. Pražská študentka FAMU si za bábkový film o vzťahu otca a dcéry prevzala už cenu na festivale v Sundance a cenu americkej Akadémie filmového umenia a vied. Na Febiofeste sa bude uchádzať o hlavnú cenu festivalu v medzinárodnej súťaži krátkych filmov V strede Európy.

Febiofest prinesie tento rok vyše sto snímok, medzi ktorými bude aj viacero výnimočných zahraničných titulov. Mnohé z nich sa však nedostanú do bežnej kinodistribúcie, jediná možnosť, ako ich vidieť, bude teda na festivale.

Z festivalu v Cannes takto diváci a diváčky na Febiofeste uvidia napríklad komédiu Prvá Láska japonského režiséra Takaši Miikeho. Snímka zachytáva strastiplnú noc v Tokiu, keď sa mladý boxer Leo zamiluje do prostitútky. Svoje miesto na festivale bude mať aj ruská drámu Dlhaňa režiséra Kantemira Balagova zobrazujúca zdevastovaný Leningrad roku 1945 a rozprávajúca príbeh dvoch mladých žien usilujúcich sa znova si poskladať svoje životy.

Diváci a diváčky si budú môcť pozrieť aj novinku Jelenica francúzskeho režiséra Quentina Dupieuxa. Hlavnou postavou v snímke je štyridsiatnik George, posadnutý svojím jelením kovbojským kabátom, ktorý ho prinúti vydať sa na cestu zločinu. Do programu Febiofestu bude zaradený tiež film Ďaleko od Reykjavíku islandského režiséra Grímura Hákonarsona, zachytávajúci príbeh farmárky Ingy, ktorá sa postaví proti nadvláde miestneho družstva.

Fanúšikov a fanúšičky Nicolasa Cagea poteší aj novinka Richarda Stanleyho Farba z vesmíru. Film s hororovým nádychom nakrútený podľa rovnomennej poviedky Howarda Phillipsa Lovecrafta pojednáva o páde meteoritu.

Agentúru SITA informovala PR manažérka festivalu Zuzana Kizáková.

Ilustrácia: Febiofest