Nadácia otvorenej spoločnosti odovzdá po šestnástykrát novinárske ceny

540

Nadácia otvorenej spoločnosti vyhlasuje 16. ročník súťaže Novinárskej ceny. Agentúru SITA o tom informovala Natália Tomeková z nadácie. Uzávierka nominácií je 16. februára 2020, ocenenia sa odovzdajú v rámci 13 kategórií a nadácia udelí aj šesť špeciálnych cien.

Organizátori finančne odmenia víťazné práce v jednotlivých kategóriách vo výške 500 eur a odovzdajú špeciálne ceny vo výške 1 000 eur. Ocenenia nového ročníka Novinárskej ceny budú víťazom odovzdané na slávnostnom večere, ktorý sa uskutoční v máji 2020.

Podľa výkonného riaditeľa Nadácie otvorenej spoločnosti Jána Orlovského otriasla práca novinárov v roku 2019 politickou a spoločenskou atmosférou na Slovensku. „Pomohla tak vytvoriť silný verejný tlak na to, aby sa systém spravodlivosti už prestal tváriť, že porušovania zákona mocnými nevidí,“ dodal.

Súťaž je určená pre všetkých novinárov a novinárky z rôznych typov médií od celoslovenských printových, elektronických, online až po regionálne médiá. Nominované žurnalistické práce musia byť publikované alebo odvysielané v období od 1. januára do 31.decembra 2019. Posledný termín na prihlasovanie prác je do polnoci 16. februára 2020.

Tomeková vysvetľuje, že do nového ročníka vstupujú s niekoľkými novinkami v rámci odborných kategórií. „Najlepší analytický príspevok v písanej žurnalistike sa zlúčil s Najlepším investigatívnym príspevkom do jednej kategórie. Pribudla tiež nová kategória Najlepšie spravodajské pokrytie v audiovizuálnej žurnalistike,“ priblížila. Dodáva, že v občianskej žurnalistke budú oceňovať nielen blogy, ale aj podcasty a online projekty. Podcasty budú môcť súťažiť aj v audiovizuálnych kategóriách, ako aj v inovatívnom online. Vytvorením viacerých kategórií, v ktorých môžu podcasty uspieť, reagujú organizátori na ich obľúbenosť a aktuálnosť .

Prihlásené práce budú hodnotiť nezávislé poroty zložené z odborníkov a profesionálov z oblasti médií a ďalšie osobnosti akademického, kultúrneho, spoločenského a neziskového sektora zo Slovenska, ako aj členovia Rady súťaže Novinárskej ceny. Mená členov a členiek porôt zverejní Nadácia v priebehu februára 2020. Viac informácií nájdu záujemcovia na stránke www.novinarskacena.sk.

Foto: pixabay