Najnovšia tvorba Fera Liptáka v Galérii SPP

707

Najnovšiu tvorbu scénografa, výtvarníka, ilustrátora a grafika v jednej osobe Fera Liptáka prezentuje výstava v bratislavskej Galérii SPP. Výstava s názvom Zakreslené zápisky je v sídle galérie na ulici Mlynské nivy 44/c voľne prístupná do 31. októbra, pričom navštíviť sa dá počas pracovných dní od 11. do 18. hodiny. Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca SPP Ondrej Šebesta, Fero Lipták sa preslávil originálnym pohľadom na svet a bezhraničnou kreativitou. Svoju inšpiráciu nachádza vo všedných veciach, ktoré nám v súčasnom rýchlom svete často unikajú.

Liptákove diela znázorňujú každodenné príhody premenené na veselé vizuálne zážitky. „Dokážu rozosmiať, ale aj vyvolať zamyslenie. Ako však sám hovorí, bez nápadu je zbytočné maľovať,” cituje tlačová správa k výstave kurátorku Melitu Fodor Gwerkovú. Kurátorka dodáva, že „v jeho prípade ale našťastie o nápady naozaj nie je núdza“. Svoje náčrty zaznamenáva do rôznych skicárov, ktoré sa postupne stávajú umeleckými predmetmi plnými tvorivosti, kresieb, výňatkov z konverzácii a spontánnych nápadov. „Niekedy mu dokonca nestačia ani plátna, a tak tvorí na to, čo mu príde pod ruku, či už je to drevená doska, stolička, skriňa alebo samotné knihy,“ konštatuje Melita Fodor Gwerková. Výstava Fera Liptáka ponúka nielen maľbu, grafiku či ilustrácie, ale aj scénografiu, za ktorú spolu s Aurelom Klimtom a Martinom Velíškom získali v roku 2017 významné české filmové ocenenie Českého leva.

Fero Lipták (1962, Poprad) vyštudoval Strednú umelecko-priemyselnú školu v Košiciach, odbor grafika, a Vysokú školu múzických umení v Bratislave, odbor divadelná scénografia. Od roku 1986 spolupracoval takmer so všetkými slovenskými divadlami a stal sa uznávaný a oceňovaný nielen doma, ale aj v Českej republike a v Poľsku. Od roku 1991 sa venuje najmä filmu. Ako architekt a výtvarník spolupracoval na profilových slovenských filmoch 90. rokov. S režisérom Martinom Šulíkom spolupracoval na filmoch Neha, Všetko čo mám rád, Záhrada, Orbis pictus, Zabíjačka, Krajinka, Slnečný štát. Spolupracoval aj s režisérmi Miroslavom Šindelkom, Václavom Vorlíčkom, Agnieszkou Holland, Vladom Balcom či Romanom Vávrom a ďalšími. Od roku 1986 pracoval takmer vo všetkých slovenských divadlách, ale aj v divadlách v Čechách a v Poľsku. V roku 1990 založil nezávislú divadelnú spoločnosť Teatro Tatro. Fero Lipták sa rovnako venuje maľbe, ilustráciám a tvorbe plagátov.

Foto: archív F. L.